22/10/2022
Sicarios BC 13 19 19 14 - 65 -
Phoenix Stars 12 10 17 17 - 56 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Sicarios!

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε και στις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά κυρίως στο επιθετικό κομμάτι καθώς και οι δύο χάρης στα αρκετά άστοχα σουτ έστειλαν το σκορ σε αρκετά χαμηλά επίπεδα. Από αυτή την πρώτη μάχη όμως σχετικοί νικητές θα βγουν οι Sicarios οι οποίοι στάθηκαν πιο τυχεροί και πήραν την ελάχιστη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Sicarios θα βρουν τα πατήματά τους και θα μπορέσουν να διευρύνουν την ήδη υπάρχουσα διαφορά χάρης τα καλάθια του Πολύζου. Ενώ από την άλλη πλευρά οι Phoenix συνεχίζοντας στο ίδιο ρυθμό δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και κόλλησαν στους 10 πόντους για την δεύτερη περίοδο.

Οι Stars όμως με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου θα δείξουν τι πραγματικά αξίζουν και με ένα φανταστικό σερί και χάρης στα καλάθια του Μόκκα θα καταφέρουν να πλησιάσουν σε επικίνδυνο βαθμό τους γηπεδούχους. Οι Sicarios όμως άκρως συγκεντρωμένοι στον έναν και μοναδικό τους στόχο κατάφεραν να ανακάμψουν και με πρωταγωνιστή τον Μητσάκη μπόρεσαν να πάρουν πίσω την διαφορά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο θα χαρακτηριστεί κυρίως από τις έσχατες προσπάθειες των Phoenix Stars να ανακάμψουν με τις προσπάθειες όλης της ομάδας και κυρίως του Χασιώτη. Αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι όμως αρκετές καθώς η άμυνα θα είναι αυτή που θα δώσει την νίκη στους Sicarios με τελικόσ σκορ 65-56.

MVP του αγώνα βγήκε ο Ιωάννης Μητσάκης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους , πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστς.

Για την ομάδα των Phoenix Stars βασικό ρόλο έπαιξε ο Δημήτρης Χασιώτης ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Πολύζος 22 (4) , Λεφάκης , Μητσάκης 23 (5) , Παπαθανασίου 8 , Κάγκουρας 2 , Ξιούφης 6 , Μωραϊτης 4 (1)

Phoenix Stars: Κυριαζόπουλος 6 , Χασιώτης 10 (1) , Τσώτσος 5 , Μόκκας 12 , ΤΕΡΜΕΝΤΖΗΣ 8 , Σαμούτης , Στρουζας , Νεραντζάκης 8 , Μουδούρης 5 , Ελευθερίου 2 , Βολιώτης

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση των Sicarios.