24/02/2024
Couvaliers 10 17 8 12 - 47 -
Sepolia Sharks 16 17 9 21 - 63 -

Έκαναν το καθήκον τους τα Sepolia Sharks!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετική αρχή για τον Καντιώτη που έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 10-16.

Τα πράγματα ισορρόπησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Couvaliers, αν και αδιάφορους, να βγάζουν ενέργεια και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Τρομερός Τσιρδήμος με 15 πόντους στο ημίχρονο, ενώ είχε και άξιο συμπαραστάτη τον Κούκη (7π). Σκορ ημιχρόνου στο 27-33.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ, με το αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Λίγο καλύτεροι οι καρχαρίες στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν 9 πόντους μόνο με τρίποντα, με τον Καντιώτη να ευστοχεί σε δύο από αυτά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, θέλοντας να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ο εξαιρετικός Καντιώτης μίλησε και στο τέλος της αναμέτρησης με 5 κρίσιμους πόντους στέλνοντας τη διαφορά πάνω από τους δέκα. Για τους Couvaliers ο Σμέτης προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, όμως οι γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν για ακόμη ένα παιχνίδι και γνώρισαν την ήττα με 47-63.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καντιώτης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσιρδήμος με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 7, Τσιρδήμος 8, Τσιρδήμος 5, Σακελαρίου 3, Καζάνης 10, Σμέτης 10

Sepolia Sharks(Κορμανός): Καντιώτης 20, Κορμανός 5, Κυργιόπουλος 4, Λέσκος 2, Μακαρίτης 14, Μπαρτσώκας 8, Μπόνης 6, Σόβολος 4.