10/02/2020
Reload 7 12 15 18 - 52 -
Athens Pistols 23 21 15 26 - 85 -

Έκαναν το… μπαμ οι Athens Pistols!

Οι Athens Pistols, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ, πήραν μία σπουδαία νίκη με 85-52 κόντρα στους Reload, τους οποίους και ανάγκασαν στην δεύτερη τους φετινή ήττα στην Master League.

Οι Athens Pistols ξεκίνησαν με τρομερό ρυθμό το παιχνίδι, παίζοντας τρομερά στην επίθεση τους με ωραίες συνεργασίες, αλλά και με εξαιρετική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο). Έτσι, η ομάδα του Μπαλωμένου, προηγήθηκε με 23-7, με τον Χρήστο Πατρώνη να σημειώνει 8 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Για τους Reload, 3 πόντους με 1 τρίποντο έβαλε ο Λιλής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους Athens Pistols να είναι απολαυστικοί και να εκμεταλλεύονται στο έπακρον τις απουσίες των Reload. Έτσι, η ομάδα του Μπαλωμένου, με τον Γιώργο Σαμουήλ να σημειώνει 11 πόντους με 2 τρίποντα, οι Pistols έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-19. Για την ομάδα του Περιβολάρη, ο Τάκης Πανταζής έβαλε 6 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Athens Pistols, με την μεγάλη διαφορά που είχαν, προσπάθησαν να κρατήσουν χαμηλά τον ρυθμό του αγώνα, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Η τρίτη περίοδος, έληξε στο ισόπαλο 15-15. Καρνάβας από την μία και Λιλής από την άλλη, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Για την ιστορία, οι Athens Pistols κέρδισαν και αυτό το δεκάλεπτο με 26-18 παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 85-52 κόντρα στους «αγνώριστους» Reload.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο πληθωρικός Τάσος Δαλίτσικας με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάκης Πανταζής με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 τάπες.

Συνολικά οι Reload είχαν 19/59 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 36/69 εντός πεδιάς, 9/22 τρίποντα και 4/7 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες.

Reload (Περιβολάρης): Κοσμίδης Γ 2, Λουφόπουλος 6, Λιλής 10, Παπαλεβιζάκης 9, Πανταζής 9, Καραγιάννης 5, Μπουφούνος 11.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 11, Σαμουήλ 15, Καρνάβας 19, Πατρώνης 13, Δαλίτσικας 8, Κόκκαλης 19.

Τι μας άρεσε: Φυσικά και η τρομερή εμφάνιση των Athens Pistols!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές απουσίες των Reload!