22/06/2020
Αμόκ 12 13 11 19 - 55 -
Los Abeles Fakers 8 16 10 22 - 56 -

Έκαναν το Μπαμ οι Fakers!

Η Αμόκ ήταν αυτή που καιγόταν αλλά οι Los Abeles Fakers ήταν αυτοί που με βολή του Βογιατζή σε νεκρό χρόνο επικράτησαν με 55 – 56 το απόγευμα της Κυριακής 21, Ιουνίου στο κλειστό του ΓΣΠ.

Οι Fakers προηγήθηκαν με Βογιατζή και Μαυρακάκη, αλλά Αβαρκιώτης με τρίποντο, Κρινής και Ορφανός(4) έκαναν το 9 – 4. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα δύο καλάθια με Μαυρακάκη και Τσιφτσή ενώ για την Αμόκ Γιαννόπουλος με βολή και Ιωαννίδης διαμόρφωσαν το 12 – 8.

Στη δεύτερη περίοδο Βογιατζής και Αντωνάκης πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια για τους Fakers για να απαντήσουν Oρφανός και Ιωαννίδης για το 16 – 12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κρατούσαν συνεχώς το προβάδισμα διευρύνοντας την διαφορά με Ορφανό, Ιωαννίδη και Μπακόλα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά οι φιλοξενούμενοι σιγά-σιγά ροκάνισαν την διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Βογιατζή με 7 πόντους και βοήθειες από Μαυρακάκη και Φωτεινό μείωσαν σε 25-24.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ορφανό να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους για την Αμόκ, ενώ από την άλλη Μαρίνος με 5 πόντους και Τζαφέρης έφεραν το ματς στα ίσια 30 – 30.Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα καλάθι με Κρινή και Ιωαννίδη(4), αφού Κωνσταντουδάκης και Αντωνάκης έγραψαν το 36 – 34.

Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έβαλαν μόνο 4 πόντους με τον Τρυγωνόπουλο κι έτσι οι Fakers που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με 6 πόντους του Βογιατζή, τρίποντο του Μαρίνου και βολή του Φωτεινού προσπέρασαν με 40-46! Η Αμόκ πάλευε να γυρισει το ματς με 5 πόντους του Δουρακάκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Βογιατζή και Μαρίνο έμεναν μπροστά 48 – 53.Στο τελευταίο λεπτό ανέλαβε δράση ο Ορφανός με δύο τρίποντα και ο Μαρίνος με δύο βολές έδειχνε να οδηγεί το ματς σε παράταση.Ο Βογιατζής όμως με μία βολή σε νεκρό χρόνο έδωσε την πολυπόθητη νίκη στους also Abeles Fakers.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 25 πόντους, 5!ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ιωαννίδης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Αμόκ είχε 15/40 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 13/36 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Fakers είχαν 13/39 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 24/32 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Αμόκ(Βουτήρας): Δουρακάκης 5, Κρητικάκης, Γιαννόπουλος 1, Ορφανός 21(11ρ.), Μπακόλας 3 (6ρ.), Τρυγωνόπουλος 4 (6ρ.), Αβαρκιώτης 3(8ρ.),Κλαπής, Ιωαννίδης 11 (8ρ.), Κρινής 7(8ρ.),Πουμπουρίδης.

Los Abeles Fakers(Μαυρακάκης): Τζαφέρης 1 (7ρ.), Κωνσταντουδάκης 2, Τσιφτσής 2, Αντωνάκης 5, Βογιατζής 25 (5κλ.), Μαρίνος 13, Φωτεινός 2(5κλ.),Μαυρακάκης 6.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον του αγώνα.