07/04/2024
Μίνωες 24 23 14 9 - 70 -
N.A. 99ers 29 9 11 14 - 63 -

Έκαναν το πρώτο βήμα οι Μίνωες!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν βγαλμένο από τα όνειρα κάθε μπασκετόφιλου. Οι ομάδες έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό, σκόραραν πανεύκολα στην επίθεση,με τους 99 ρηδες να δείχνουν ασταμάτητοι και να έχουν προβάδισμα με 24 – 29. Ο Μερμίγκης ήταν άχαστος από μέση απόσταση με 10 πόντους, ο Μαραγκουδάκης ακολουθούσε από κοντά με 7 και Κοκκίνης – Δημάδης - Βασιλάκης πυροβολούσαν από 6.75 για το +5 των τυπικά φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη οι Μίνωες έπαιζαν ωραίο μπάσκετ μπροστά με τον Γαλίτη να δίνει τον ρυθμό και την τριάδα Συκά(7), Αλτσαντζή(7) και Βογιατζή να ηγούνται στην επίθεση, πλήρωσαν όμως τα κενά στην άμυνα και έμειναν στο κυνήγι του σκορ.

Οι Μίνωες ήταν εξαιρετικοί αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνέχιζαν να σκοράρουν με την ίδια ευκολία και έχτισαν διαφορά 9 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο ασταμάτητος Αλτσαντζής έδωσε την ώθηση με 12 συνεχόμενους πόντους και Βογιατζής πήρε την σκυτάλη με 6, για το 47-38. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Καζάκου φάνηκε να χάνει την συγκέντρωση της και σκόραρε με Μαραγκουδάκη, Βασιλάκη, Μελέτη και Καθάριο να βάζουν από ένα καλάθι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και τους ελαφρώς καλύτερους Μίνωες να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 12. Ο Παπαστάμος ήταν ο κορυφαίος με 6 πόντους, με Αλτσαντζή – Αλεξόπουλο να πετυχαίνουν από 3 έκαστος, ενώ οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με Μαραγκουδάκη – Μερμίγκη που πέτυχαν 5 + 4 πόντους αντίστοιχα, για το 61-49.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, Μαραγκουδάκης από κοντά και Δημάδης με δύο τρίποντα έδωσαν αέρα στους 99ers και μείωσαν 63-58.Οι Μίνωες δεν άργησαν να αντιδράσουν,πήραν την μάχη της ρακέτας, έμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ξέφυγαν με 70-60. Με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Παπαπέτρου και βολή του Βασιλάκη πλησίασαν 70 – 63 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Αλτσαντζής με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Μερμίγκης με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μίνωες(Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 3, Αλτσαντζής 24(7ρ.), Βήχος, Βλάχος, Βογιατζής 16(8ρ.),Γαλίτης 3(12ρ.), Κωνσταντίνου 6, Παπαστάμος 10, Συκάς 8.

NA 99ers(Καζάκος): Βασιλάκης 6, Δημάδης 9, Καθάριος 2,Κοκκίνης 3, Μαραγκουδάκης 16, Μελέτης 2, Μερμίγκης 16(10ρ.),Παντελίδης 2, Παπαπέτρος 7(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο που μας χάρισαν οι δύο ομάδες.