24/03/2024
Ιπ-πότες 20 17 18 25 - 80 -
Saint Pauli 13 11 15 18 - 57 -

Έκαναν το χρέος τους και περιμένουν οι Ιπ-πότες!

Οι Ιππότες ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενοι το ανοιχτό γήπεδο με κορυφαίο τον Δήμου που πέτυχε 9 πόντους, ξέφυγαν με 18 – 4. Στη συνέχεια η Saint Pauli έβγαλε μια μίνι αντίδραση και με το δίδυμο Λεμονίδη με 6 και Κονταρίδη με 5 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, πλησίασε 20 – 13.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Ιππότες να βγάζουν πάθος και ένταση στην άμυνα και σε συνδυασμό με τους εύκολους πόντους που πέτυχαν, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Δήμου και Ντούκα ήταν οι μπροστάρηδες στην επίθεση με 6 πόντους αμφότεροι, με τον Γκουντόπουλο να πετυχαίνει ένα τρίποντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Καραμπά δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα και πάλευε να πλησιάσει με 5 πόντους του Λεμονίδη και 4 του Πιτένη.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν πιο ισορροπημένο, με την εικόνα να μην αλλάζει και τους Ιππότες να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους με Γκουντόπουλο, Καγκαράκη και Δήμου να πυροβολούν από τα 6.75 για το 50 – 26 και την Saint Pauli να επιστρέφει στην συνέχεια με Λεμονίδη(5) και Καραμούλα(4) κυρίως να δίνουν τις λύσεις, πλησιάζοντας σε 55 – 39.

Run and gun θύμιζε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις ομάδες να παίζουν απελευθερωμένα και σκοράροντας με μεγάλη ευκολία να φτάνουν στο τελικό 80 – 57. Λεμονίδης(8) και Καραμούλας(6)προσπαθούσαν να διασκεδάσουν εντυπώσεις για την φιλοξενούμενη ομάδα, αλλά οι ασταμάτητοι Ιππότες με τρομερό επιθετικό δίδυμο τους Ντούκα και Δήμου που πέτυχαν από 10 πόντους έκαστος, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σωτήρης Δήμου με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ιπ-πότες(Κεκεμπάνος): Ανυφαντής, Γκουντόπουλος 6, Δήμου 30(12ρ.), Καγκαράκης 7, Κεκεμπάνος 3(9ρ.), Ντούκα 18, Πεπόνης 4, Σιαπάνης 12(13ρ. - 7 ας.).

Saint Pauli(Καραμπάς): Αντωνάτος, Καραμούλας 13(10ρ.), Καραμπάς 2, Κονταρίδης 11, Λεμονίδης 25(15ρ.), Πιτένης 6.

Τι μας άρεσε: Οι Ιππότες έβγαλαν τρομερή συνοχή και προσέφεραν σκορ και θέαμα.