10/07/2022
Αλκοολικός Αστέρας 6 14 19 17 - 56 -
Phoenix Bums 29 27 21 27 - 104 -

Έκαναν το χρέος τους οι Bums!

Πατώντας το… γκάζι από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, οι Phoenix Bums έκαναν δύο τις νίκες τους στο… ζευγάρωμα με τον Αλκοολικό με σκορ 56-104, με τον επόμενο… σκόπελο να ακούει στο όνομα Harlems στο δρόμο προς τον τελικό της Development!

Διάθεση, γρήγορο μπάσκετ και… ευστοχία για την παρέα του Παναγιώτη του Κοβάτσου στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Γόντικα και Φωτόπουλο να εξασφαλίζουν τον έλεγχο σε ριμπάουντ και σκορ, με τον Φουρνογεράκη από την άλλη να προσπαθεί να τραβήξει με την ενέργειά του τον Αλκοολικό, ο οποίος έκλεισε την πρώτη περίοδο πίσω με 6-29.

Δεν άλλαξαν… πολλά στην εικόνα του αγώνα πριν τη διακοπή του ημιχρόνου, με τους Χαρδαλιά και Σκλάβο να προσπαθούν να… ξεχωρίσουν από τον Αλκοολικό ο οποίος έκανε φιλότιμες προσπάθειες να επανέλθει στο σκορ, αλλά λίγο το καλό… φεγγάρι των “πορτοκαλί” και λίγο η αστοχία, έφερε τους Phoenix Bums μπροστά στο σκορ με 20-56 για ημίχρονο.

Αλλαγμένοι προς το… πάρα πολύ καλύτερο οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με Λουκόπουλο, Φουρνογεράκη και Χαρδαλιά να “κρύβουν” τη μπάλα και να την εμφανίζουν στο καλάθι των Bums, οι οποίοι βέβαια διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά που είχαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-77.

Με τη διαφορά σε τέτοια επίπεδα και την πρόκριση να έχει κριθεί, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο ελεύθερος και γρήγορος, με τον πίνακα να γράφει το τελικό 56-104 και τους Bums να προκρίνονται με δύο νίκες.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γόντικας με 27 πόντους, 29 ριμπάουντ, 6 ασίστ 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Αλκοολικό ξεχώρισε ο Νικόλαος Φουρνογεράκης με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/43 δίποντα 6/29 τρίποντα, 0/4 βολές, 27 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 42/75 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 2/4 βολές, 62 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Φουρνογεράκης 36 (10 ριμπ.), Λουκόπουλος 10, Σκλάβος, Χαρδαλιάς 8, Ψυχογιός 2.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Χαριτόπουλος 27, Φωτόπουλος 16, Παπαντωνίου 20, Γόντικας 27 (29 ριμπ.), Μπαλτζόγλου 4, Κοβάτσος 10.

Τί μας άρεσε: Γρήγορος ρυθμός, όμορφο μπάσκετ, υψηλό σκορ!