11/04/2022
N.A. 99ers 20 9 16 13 - 58 -
Gran Camaria 12 14 6 10 - 42 -

Έκαναν το χρέος τους οι Northern Athens 99ers!

Την 14η νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Ν.Α 99ers που κέρδισαν στα Άνω Λιόσια τα Gran Camaria με 58-42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ανοικτό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετά συχνά. Οι 99ers, επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 20-12 με τον Δημήτρη Δημάδη να σημειώνει 10 πόντους. Για τους «Ισπανούς»από 4 πόντους έβαλαν οι Τσακανίκας και Χρυσίνας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα. Οι 99ers, πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο συν 3, 29-26 με τα Camaria να είναι ανταγωνιστικά. Για τους γηπεδούχους, σε αυτό το διάστημα 4 πόντους έβαλε ο Δημάδης, ενώ για τα Camaria 6 o Χρυσίνας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ντέρμπι που είχαμε για 20 λεπτά άλλαξε. Οι 99ers, έγιναν πιεστικοί, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο. Όλα αυτά μαζί, οδήγησαν την ομάδα του Καζάκου στο να τρέξει ένα επιμέρους και να εκτοξεύσει την διαφορά της στους 13, 45-32. Δημάδης από την μία με 6 πόντους και Βακαλόπουλος από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι 99ers με την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και πήραν μία σχετικά εύκολη νίκη με 58-42 «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την είσοδο τους στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος. Όσον αφορά τα Camaria, για ακόμα ένα παιχνίδι πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά πληγώθηκαν από τις απουσίες τους.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Δημάδης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χρυσίνας με 17 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 27/80 εντός πεδιάς, 3/13 τρίποντα και 1/3 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι «Ισπανοί» είχαν 19/71 εντός πεδιάς, 0/9 τρίποντα και 4/8 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

Ν.Α 99ers (Δημάδης): Αργυρίου 4, Δεδεψίδης, Δημάδης 21, Καζάκος 10, Καθάριος 4, Κουρεμένος 9, Λουκαΐδης 10.

Gran Camaria (Βακαλόπουλος): Αθανασίου 2, Βακαλόπουλος 10, Σακελλαρίου 2, Σταθάκος 2, Τσακανίκας 11, Χρυσίνας 17.

Τι μας άρεσε: Η θέληση που έδειξαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!