04/12/2023
Singular Logic 14 8 9 12 - 43 -
Σκακιστές 9 12 20 19 - 60 -

Έκαναν ματ στο τέλος οι Σκακιστές!

Οι Σκακιστές πάτησαν... γκάζι στο τελευταίο πεντάλεπτο απέναντι στη Singular Logic και με όπλο την άμυνα και τα τρίποντα πήραν την νίκη με σκορ 60-43.

Με τις δύο ομάδες να έχουν διαβάσει καλά η μία το παιχνίδι της άλλης, η Singular Logic και οι Σκακιστές συμβάδιζαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 5-0 με καλάθια των Χριστοδουλόπουλου και Κανδηράκη. Η Singular Logic με 7 πόντους του Καραχάλιου πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-5 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων, με σκορ 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με έμφαση πάντα στην άμυνα, συνέχιζαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι Σκακιστές, με πρωταγωνιστές τους Αθανασίου και Κανδηράκη, πέρασαν μπροστά με 20-21. Η Singular Logic, με καλάθι του Ιγνιάτοβιτς, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 22-21.

Οι Σκακιστές μπήκαν πολύ αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο να πάρουν την νίκη και η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα. Αθανασίου και Χριστοδουλόπουλος ξεχώρισαν επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, με τον Καραχάλιο να δίνει σημαντικές λύσεις επιθετικά στη Singular Logic. Οι Σκακιστές προηγήθηκαν με 10 πόντους στο τέλος της περιόδου με σκορ 31-41.

Η Singular Logic έκανε την αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο, με τους Καραχάλιο, Σακογιάννη και μείωσαν την διαφορά στους 4 πόντους (41-45). Οι Σκακιστές όμως με ένα σερί 12-0 και 3 εύστοχα τρίποντα από τους Αθανασίου, Χριστοδουλόπουλο, Κανδηράκη, πήραν μια σημαντική νίκη με σκορ 43-60, με την διαφορά του σκορ στο τέλος να αδικεί την συνολική εμφάνιση της Singular Logic.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αθανασίου με 21 πόντους, 20 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους Logic ξεχώρισε ο Γιώργος Καραχάλιος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 11/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 6/20 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/34 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 17 λάθη.

Singular Logic (Παλιοκώστας): Αναστασόπουλος 6, Αράπογλου 3, Ιγνιάτοβιτς 2, Καλογεράκος, Καραχάλιος 18, Λυμπεράκος 1, Παλιοκώστας 4, Παυλόπουλος, Σακογιάννης 6, Σιαρές 3.

Σκακιστές (Αντωνάκης): Αθανασίου 21, Αντωνάκης, Γερογιάννης, Γκουρβέλος 3, Κανδηράκης 15, Μεγαγιάννης, Μιχαηλίδης 4, Χατζάκης 5, Χατζημιχαήλ 3, Χριστοδουλόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση για ομαδικό μπάσκετ των δύο ομάδων.