03/12/2021
Patras LakiStars - - - - - 48 -
Occupy Media - - - - - 59 -

Έκανε μια στάση αλλα συνεχίζει η Occupy Media

Επιστροφή στις νίκες για την Ocuppy Media που μετά την ήττα απέναντι στην TechBuddy ξέσπασε στους Patras LakiStars παρά τις ελλείψεις της. 48-59 ήταν το τελικό σκορ με Ρουμελιώτη και Κεχαγιά να κάνουν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα του coach A. στο 1ο δεκάλεπτο. Ο coach Αγγελόπουλος διάβασε σωστά το παιχνίδι, ο Μαργέλος περιόρισε (όσο γίνεται δηλαδή) τον Ρουμελιώτη και οι LakiStars έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 11 πόντους (19-8). 6 πόντους εκ των οποίων 1 τρίποντο πέτυχε ο Καμπάσης και σε 2 προσπάθειες εντός ζωγραφιστού ευστόχησε ο Κάτσενος. 5 πόντους σερί είχε ο Σκροπολίθας για την νωχελική στα πρώτα δέκα λεπτά Occupy Media.

Ίδιο σενάριο με ρόλους αντίθετους ήταν η 2η περίοδος του παιχνιδιού. Η Occupy πάτησε το πόδι στο γκάζι, έδωσε την μπάλα στον Ρουμελιώτη και αυτός καθάρισε στο ζωγραφιστό. 8 πόντους είχε ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης, ενώ με 5 πόντους ακολούθησε ο Καλλιαντέρης. Από 1 καλάθι είχαν Σαββόπουλος, Μαργέλος και Μαρκόπουλος για την εκτός τόπου και χρόνου ομάδα του Αγγελόπουλου. 6-16 ήταν το επιμέρους σκορ.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο δεκάλεπτο. Τι και αν ο βασικός τους χειριστής της μπάλας και οργανωτής, Σκροπολίθας τραυματίστηκε; Η αρμάδα του Περικλή Πασχάκη έπαιξε ορθό μπάσκετ και έγινε η ηνίοχος του αγώνα. 5 πόντους με τρομερές άμυνες είχε ο Κεχαγιάς, ενώ σειρά στο σκοράρισμα πήρε και ο Χρήστος Πασχάκης με 2 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 για το 36-41. 2 καλάθια πέτυχε ο Μαργέλος και 1 τρίποντο ο Καμπάσης για τους σαστισμένους LakiStars. 11-17 ήταν το σκορ της περιόδου.

Με την διαφορά μόλις στους 5 πόντους, όλα ήταν πιθανά στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς. Μπορεί οι LakiStars να προσπάθησαν και να έδωσαν το 100%, αλλά η Occupy Media ήταν ανώτερη στην 4η περίοδο με άμεσο αποτέλεσμα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. 48-59 ήταν το σκορ που έδειξε το scoreboard στην κόρνα της λήξης. 6 πόντους είχε ο Κεχαγιάς, με τον Σκροπολίθα να ξαναμπαίνει τραυματίας στο παρκέ και να βάζει 2 σερί τρίποντα, αφήνοντας άφωνους τους πάντες.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 15 πόντους, 21 ριμπάουντ (6-15), 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 34:30 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μαργέλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 31:09 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο οι Patras LakiStars είχαν 16/38 δίποντα (42,1%), 4/16 τρίποντα (25%), 4/5 βολές (80%), 31 ριμπάουντ (4-27), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 19 λάθη. Η Occupy Media τέλειωσε τον αγώνα με 16/39 δίποντα (41%), 6/24 τρίποντα (25%), 9/18 βολές (50%), 40 ριμπάουντ (13-27), 9 ασίστ, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Μαρκόπουλος 6, Κάτσενος 10, Μαργέλος 10 (9 ριμπ), Σαββόπουλος 3, Καμπάσης 9 (9 ριμπ), Κριτζιώτης, Χουρδάκης 6, Τζελέπης 2, Κολοβός 2.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 6, Σκροπολίθας 11, Μάλλιαρης 2, Πασχάκης Π., Ρουμελιώτης 15 (21 ριμπ), Τσαγκρώνης 2, Καλλιαντέρης 8 (7 ριμπ), Κεχαγιάς 15 (9 ριμπ, 6 κλεψίματα).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί της νικήτριας ομάδας ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς που στην παρθενική του εμφάνιση τράβηξε κουπί όταν χρειάστηκε και μαζί με τον Ρουμελιώτης ηγήθηκε της ανατροπής!

Τι μας άρεσε: Περιττό να πω ότι τα 2 σερί τρίποντα του Σκροπολίθα που μπήκε τραυματίας να παίξει, έκλεψαν τις εντυπώσεις!