28/10/2021
Komic Mastoras BC 9 11 10 9 - 39 -
Ηττηφόρος BC 4 8 14 12 - 38 -

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Mastoras!

Σε ένα παιχνίδι που στη μεγαλύτερη διάρκειά του είχε το προβάδισμα και έλεγχε την αναμέτρηση, ο Komic Mastoras επιβλήθηκε τελικά του σκληροτράχηλου Ηττηφόρου με 39-38,  με μια εύστοχη βολή του Τέτσιου λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Στηριζόμενοι στην … επιβλητική θα λέγαμε παρουσία του Νικόλα κάτω από τα καλάθια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Mastoras πήρε ένα μικρό προβάδισμα εννέα πόντων, μέχρι οι φιλοξενουμενοι με ένα καλάθι του Χαλακατέβα μειώσουν στο 9-4.

Εμφανής η απουσία ρυθμού για τος δύο ομάδες στη συνέχεια, με τον Ηττηφόρο να καταφέρνει με υπομονή και καλές άμυνες να μειώσει τη διαφορά που είχε ανέβει με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντούλα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με το 20-12 στα αποδυτήρια για ημίχρονο.

Τέτσιος και Μανωλάκος μπήκαν με διάθεση να πάρουν επιθετικές πρωτοβουλίες για Ηττηφόρο, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να αγγίζουν την ισοφάριση στις αρχές της τρίτης περιόδου και πάρα το κρίσιμο τρίποντο του Σπυράτου που φάνηκε να τους … κόβει τα πόδια, έμειναν κοντά και έκλεισαν στο μείον τέσσερα το τρίτο δεκαλεπτο, 30-26.

Η αγωνία στην τελευταία περίοδο άγγιξε το… κόκκινο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και να είναι πια ξεκάθαρο πως αγώνας θα πάει στο σουτ! Όπως έγινε τελικά, με τον Τέτσιο να είναι ψύχραιμος και να βάζει την μια τουλάχιστον βολή που χρειάστηκε η ομάδα του για να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι τέλους, με το τελικό 39-38 να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα στον Komic Mastora!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τιμολέων Νικόλας με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 5 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κωνσταντούλας με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/34 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 6/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/31 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 4/13 βολές, 30 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 16 λάθη.

Komic Mastoras BC (Σερεβέτας):Σπυράτος 6, Αυγερινός, Γιωτόπουλος 9, Νικόλας 14 (13 ριμπ.), Τσιώγκας, Πλατσατούρας, Παπαντώνης 2, Μακρίδης, Ακτύπης 8, Ζάνας.

Ηττηφόρος BC (Κωνσταντούλας): Ανδριγιαννάκης, Χαλακατέβας 8, Μανωλάκος 7, Τέτσιος 5, Ασημακόπουλος 4, Κωνσταντούλας 14 (13 ριμπ.), Καλαμπόγιας.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια του Ηττηφόρου για τη νίκη μέχρι το τέλος!