22/10/2023
La Bola De Papel 15 13 14 17 - 59 -
Alepoudiarides BC 8 13 8 5 - 34 -

Έκανε τα μαγικά του πάλι ο coach Αβούρης!

Στην τρίτη αγωνιστική για τον τρίτο όμιλο της Evolution, η La Bola de Papel έβγαλε χαρακτήρα και με καλό τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 59-34 των μαχητικών Αλεπουδιάριδων. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Οι Αλεπούδες, μετά το πέρας των πρώτων 2,5’, μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι με δύο γρήγορα τρίποντα από τον Παυλάκο, αλλά Παληός (4π.), Καραϊσκάκης, Βιδάλης και Καρατζάς με δύο πόντους έκαστος οδήγησαν σε ασφαλή μονοπάτια την La Bola, η οποία προηγήθηκε στο σκορ με 15-8 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η La Βola επέβαλε τον ρυθμό της και έχοντας στο οπλοστάσιο της τον Φλώρο με πέντε πόντους και τον Παληό με τέσσερις, πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι Αλεπουδιάρηδες αντέδρασαν με τα τρίποντα του Παυλάκου και του Τσούκαλη, για να έρθει στο φινάλε ο Χατζηαντωνιάδης και να βάλει ένα μεγάλο τρίποντο με ταμπλό, ένα βηματάκι μπροστά από το κέντρο, και να στείλει το σκορ στο 28-21 στο τέλος του ημιχρόνου!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η ομάδα του κόουτς Αβούρη κόλλησε επιθετικά για τα πρώτα 5 λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Αλεπούδες, οι οποίες έτρεξαν ένα 7-2 σερί στα πρώτα πέντε λεπτά με σκόρερ τον Χατζηαντωνιάδη, τον Παυλάκο και τον Βιδάλη, μειώνοντας έτσι τη διαφορά. Η La Bola πήρε μπρος στη συνέχεια και με τέσσερις πόντους του Στάμου και ένα τριποντάκι του Φλώρου, προηγήθηκε με +13, 42-29, πριν το τελευταίο σφύριγμα της τρίτης περιόδου.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του κοουτς Αβούρη έβγαλε χαρακτήρα και με εφτά πόντους του Παληού, τέσσερις του Τσουκάλη και τρείς του Φλώρου καθάρισε το ματς, παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα και κρατώντας τους Αλεπουδιάριδες στους μόλις 34 πόντους.  Τελικό σκορ στον Κολωνό, 59-34!

Betsson MVP για το σύνολο του Αβούρη αναδείχτηκε ο Σταύρος-Νικόλαος Παληός με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τις Αλεπούδες ξεχώρισε ο Γιώργος Παυλάκος με 14 πόντους (4), 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

La Bola De Papel (Αβούρης): Βιδάλης 4, Καραϊσκάκης 9 (13ριμπ.), Σακαράκης 1, Καρατζάς 4, Μαύρης 2, Φλώρος 12, Παληός 12, Τσουκάλης 15.

Alepoudiarides (Πατάκας): Κάλλης 3, Παυλάκος Χ., Φραντζολάς, Πατάκας 5 (9ριμπ.), Παυλάκος Γ. 14, Βιολιδάκης 6, Χατζηαντωνιάδης 6, Γιουβανάκης.

Τι μας άρεσε: Η προσαρμοστικότητα της La Bola στις απουσίες!