07/01/2023
Powerpuff Boys 9 7 14 11 - 41 -
Αλκοολικός Αστέρας 15 15 17 9 - 56 -

Έκανε τη δουλειά του ο Αλκοολικός Αστέρας!

Χωρίς να εντυπωσίασει ιδιαίτερα, ο Αλκοολικός Αστέρας το βράδυ του Σαββάτου 7 Ιανουαρίου επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας 41-56 των Powerpuff Boys, που στο συγκεκριμένο παιχνίδι κατέβασαν μόλις μία εξάδα. Αυτή ήταν η 8η νίκη του Αστέρα που μετράει και 6 ήττες, ενώ από την άλλη οι Powerpuff Boys έχουν ρεκόρ 5-9.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά και χτυπόντας κυρίως στην ρακέτα με τους Πίτσιλλο και Γιάννη έφτασαν να προηγούνται 2-9. Οι γηπεδούχοι έψαχναν τον Αθανασόπουλο, ο οποίος με κάποια δικά του καλάθια μείωσε σε 7-11, όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που έκλεισε με το σκορ στο 9-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Powerpuff Boys δεν είχαν καθαρό μυαλό, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Αλκοολικός Αστέρας για να πάει το παιχνίδι στο +10 (13-23) με τον Πίτσιλλο να μην σταματιέται επιθετικά αλλά και τον Αργύρη να δίνει λύση πίσω από τα 6,75. Η άμυνα των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε αρκετά τους Powerpuff Boys, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ανακόψουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και κάπως έτσι Αντωνόπουλος, Πρωτόπαπας και Παπακωνσταντίνου διαμόρφωσαν το 16-30 του ημιχρόνου.

Η δυσκολία των γηπεδούχων να βγάλουν φάσεις για καλάθι παρέμεινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αντωνόπουλος «βρήκε το χέρι του» από το τρίποντο και με συνεχόμενες δικές του εκτελέσεις ο Αστέρας ξέφυγε στο +20 (27-47). Πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονταν «με τη πλάτη στο τοίχο» και έπρεπε να βγάλουν αντίδραση αν ήθελαν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν, ωστόσο, ήταν να μειώσουν σε 30-47, με buzzer beater τρίποντο του Στέργιου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό έμεινε ίδιο, με τους Powerpuff Boys να έχουν κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Αθανασόπουλο, ενώ από την άλλη ο Αλκοολικός Αστέρας διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ο Γιάννης έδωσε καλάθια από το ζωγραφιστό, ο Αντωνόπουλος ήταν επίσης εύστοχος, Σαλιαρέλης και Τσαμακίδης προσέφεραν τις βοήθειες τους στο σκοράρισμα και κάπως έτσι ο Αλκοολικός Αστέρας έφτασε τελικά στο 41-56 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Πίτσιλλος που πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Powerpuff Boys είχαν 15/40 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/14 βολές, ενώ μάζεψαν 34 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 16 λάθη. Από την μεριά του ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 16/43 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 9/16 βολές και 43 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησε 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Καστρίσιος 7(9ρ.), Ραουάτ 2(2ρ.), Σαμοΐλης 5(6ρ.), Σταμπουλτζίδης 4(4ρ.), Στεργίου 6(4ρ.), Αθανασόπουλος 10

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 16(4ρ.), Αργύρης 3, Γιάννης 10(5ρ.), Παπακωνσταντίνου 4(7ρ.), Πίτσιλλος 11(15ρ.), Πρωτόπαπας 4(5ρ.), Σαλιαρέλης 6(3ρ.), Σκλάβος, Τσαμακίδης 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το... ξέσπασμα του Αντωνόπουλου πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στην τρίτη περίοδο.