22/02/2020
Remal Madrid - - - - - 66 -
Devotion - - - - - 59 -

Έκανε την έκπληξη και διέλυσε την Devotion η Remal Madrid!

Το βράδυ της Τετάρτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, η Remal Madrid αναμετρήθηκε με την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Devotion. Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον, με τα ηνία του αγώνα να κρατιούνται μία από τους μεν και μία από τους δε. Εν τέλει, η Remal με πλάνο, οργάνωση και πάθος κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να κερδίσει ένα από τα φετινά φαβορί με σκορ 66-59!

Πολύ δυναμικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Με τον Κιάφα να δείχνει τον δρόμο με 7 πόντους και με τον Χρυσοβέργη να ακολουθεί με 6, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων. 5 πόντους είχε ο Δενδής και από 3 οι Νικολόπουλος και Μπέτσος για την Devotion, που αγωνιζόταν με 5 μόλις παίχτες.

Στην αντεπίθεση, πέρασε η 2η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος στην 2η περίοδο. Με τον Μπέτσο να κάνει παπάδες με 7 πόντους, η Devotion πήρε τα ηνία του αγώνα, προηγούμενη με μισό καλάθι. Στο ματς κράτησε την Remal ο Κιάφας με 5 και ο Λανδρίτσης με 6.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο συντηρητικά, ενώ η κούραση άρχισε να επηρεάζει την απόδοση της πληγωμένης Devotion. 5 πόντους είχε η «χρυσή» μεταγραφή του Ανδρικόπουλου Χρυσοβέργης, ενώ για την Devotion 6 είχε ο σούπερ στο ματς Μπέτσος.

Με το σκορ να είναι ισόπαλο, όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Η Remal είδε στα λεπτά αυτά, 5 διαφορετικούς παίχτες της να συνδέονται με το καλάθι, κάτι που οδήγησε την αρμάδα του Ανδρικόπουλου στην 2η συνεχόμενη νίκη της το πρωτάθλημα. Οι 4 πόντοι του Μπέτσου δεν ήταν αρκετοί σε καμία περίπτωση για την πληγωμένη από τις ελλείψεις Devotion!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σαββόπουλος με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35:37 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/2 δίποντα (100%) και 1/5 τρίποντα (20%). Για την Devotion ξεχώρισε ο Δημήτρης Δενδής με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ (7-13), 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 5/11 δίποντα (%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 5/8 βολές (62,5%).

Σαν σύνολο, η Remal Madrid είχε 22/46 δίποντα (47,8%), 6/25 τρίποντα (24%), 4/6 τρίποντα (66,7%), 41 ριμπάουντ (11-30), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Η Devotion είχε 19/46 δίποντα (41,3%), 3/24 τρίποντα (12,5%), 12/19 βολές (63,2%), 43 ριμπάουντ (19-24), 7 ασίστ, 1 κλεψίματα και 17 λάθη.

Remal Madrid (Κεπενός): Ανδρικόπουλος, Σενεγάλιας 8, Κιάφας 14, Χρυσοβέργης 13, Κεπενός 4, Λανδίτσης 15, Παύλου 3, Σαββόπουλος 7 (8 ριμπ), Γιγουρτάκης 2.

Devotion (Δενδής): Νικολόπουλος 5, Γιαννακόπουλος 12, Μπέτσος 20, Παπαφιλίππου 4 (7 ριμπ), Δενδής 18 (20 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η συνεργασία και το πλάνο της Remal Madrid!