04/12/2019
Tsouvalia 12 20 11 9 - 54 -
Campeon Εθνικός Star 4 16 20 17 - 57 -

Έκανε την έκπληξη με ανατροπή ο Εθνικός Star

Τη νίκη της αγωνιστικής, στον δεύτερο όμιλο της D2, πέτυχε ο Εθνικός Star με 57-54 κόντρα στα Tsouvalia. Μπορεί η παρέα του Κυριακίδη να ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη ο Εθνικός Star ήταν κυρίαρχος. Έφερε… τούμπα παιχνίδι 17 πόντων και υποχρέωσε τα Tsouvalia στην πρώτη φετινή τους ήττα.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι τα Tsouvalia, αφού αφενός κράτησαν τον αντίπαλο χωρίς σκορ για περισσότερα από πέντε λεπτά και αφετέρου έτρεξαν σερί 7-0. Ο Σέργης ήταν αυτός που έσπασε το… ρόδι για τον Εθνικό Star, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου, με τα Tsouvalia να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενα 12-4.

Το επιθετικό πρόβλημα του Εθνικού Star παρέμεινε άλυτο στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα τα Tsouvalia να αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά (25-8). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Βελτίωσαν την άμυνα τους και «χτύπησαν» μέσα από τη ρακέτα, βρίσκοντας πόντους κυρίως από βολές. Έτσι, κατάφεραν αρχικώς να περιορίσουν τη δράση του αντιπάλου και εν συνεχεία να «μαζέψουν» κάπως τη διαφορά (34-20).

Μάλιστα, στην επανάληψη επέστρεψαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Με σημείο αναφοράς την άμυνα τους και μπροστάρηδες στην επίθεση του Σέργη – Δεληδάκη, έτρεξαν σερί 12-0 και έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (34-32). Την ίδια στιγμή, τα Tsouvalia δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου. Λάθη, αστοχία και κακή άμυνα χάλασαν την εικόνα τους, όμως έστω και δύσκολα, δεν απώλεσαν το προβάδισμα (45-40).

Αυτό συνέβη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Εθνικός Star συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βρήκε σκορ από διαφορετικούς παίκτες και για πρώτη φορά κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού (48-49), 3:43 πριν το τέλος. Τα Tsouvalia αντέδρασαν και απάντησαν με επιμέρους 6-2 για το 54-51, όμως ο Εθνικός Star είχε και πάλι λύση. Στα τελευταία 90’’ κράτησε τον αντίπαλο στο μηδέν και πέτυχε 6 αναπάντητους πόντους, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 57-54.

Τα Tsouvalia τελείωσαν το ματς με 19-59 σουτ (32.2%), εκ των οποίων 0-14 τρίποντα (0%), είχαν 16-22 βολές (72.7%), μάζεψαν 34 ριμπάουντ (12-22), μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, ο Εθνικός Star είχε 20-60 σουτ (33.3%), εκ των οποίων 1-13 τρίποντα (7.7%), 16-25 βολές (64%), 38 ριμπάουντ (13-25), 11 ασίστ, 15 κλεψίματα και 20 λάθη.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 9, Ράπτης 15 (9ρ.), Κυριακίδης 4, Παπαθανασίου 6, Φούντας, Αρσενικός 4, Φουρτούνης 11, Σωτηρόπουλος 4, Γεωργίου 1.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Φλάσκος, Δεληδάκης 12, Χροναίος, Σέργης 9 (10ρ.), Παπαδάτος, Βαλμάς 8 (10ρ.), Ζουρίδης 9 (9ρ.), Ηλιακίδης 11, Σιαπάνης 4, Λάππας 4.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Εθνικού Star στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι βρέθηκαν στο -17 δεν τα παράτησαν.