02/02/2024
Run & Gun B.C 14 17 26 20 - 77 -
N.A. 99ers 20 12 12 18 - 62 -

Έκανε την ανατροπή η Run & Gun και συνεχίζει να κοιτάει ψηλά !

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους τυπικά φιλοξενούμενους, με τους Μερμίγκη και Παπαπέτρο να σημειώνουν από 5 πόντους έκαστος για την ομάδα τους.Οι 99ers ήταν καλύτεροι στα πρώτα 10 λεπτά και προηγήθηκαν 14-20 στο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, ο Μπατώνης πήρε μπροστά για την Run & Gun, έκανε τα πάντα στο παρκέ και με τον Δημητρόπουλο να δίνει βοήθειες, οι γηπεδούχοι έκαναν επιθετικό σερί και το παιχνίδι ήταν στον πόντο(29-30) 3:12 πριν το ημίχρονο.Οι 2 ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-32 υπέρ των Ν.Α 99ers.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Run & Gun μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με σερί 9-0 στις αρχές του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 40-32.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Κοκκίνη αλλά ο Μποτώνης ήταν στη ζώνη του λυκόφωτος για την Run & Gun η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13(57-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο aggressive και με τον Κοκκίνη να ευστοχεί σε 2 τρίποντα, μείωσαν στο σκορ. Όμως, ο Μποτώνης από την άλλη πλευρά ήταν ασταμάτητος, ο οποίος με τρίποντο 4:58 πριν το τέλος ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10(66-55).Το σκηνικό δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και η Run & Gun πήρε μια δύσκολη νίκη με το 77-62 να είναι το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 27/48 δίποντα,5/17 τρίποντα,8/10 βολές,37 ριμπάουντ,11 ασίστ,12 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 17/41 δίποντα,7/23 τρίποντα,7/19 βολές,30 ριμπάουντ,12 ασίστ,7 κλεψίματα και 14 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μποτώνης με 31 πόντους,10 ριμπάουντ,2 ασίστ,3 κλεψίματα αλλά και 10 λάθη.Πολυτιμότερος για τους 99ers ήταν ο Μερμίγκης με 7 πόντους,7 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Run & Gun BC(Μπέλλος):Γεωργακίου,Γεώργας 7,Δημητρόπουλος 10,Καλλιάρας,Κουρτέσης,Μπέλλος 2,Μποτώνης 31,Νούκε 7,Παντελάκης 2,Παπαδόπουλος 8,Τρίμμης 10

Ν.A 99ers(Βασιλάκης):Βασιλάκης 9,Δημάδης 12,Καθάριος 8,Κίτσος 4,Κοκκίνης 9,Μερμίγκης 7,Παντελίδης 6,Παπαπέτρος 7

Τι μας άρεσε: Η refuse to lose νοοτροπία των γηπεδούχων.