15/05/2023
Pink Paper 12 15 18 17 - 62 -
Mandra Heat 8 12 6 24 - 50 -

Έκανε την αρχή το Pink Paper!

Την πρώτη του νίκη στην Summer Master League μπόρεσε να βρει το Pink Paper το βράδυ της Δευτέρας 15 Μαΐου, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο των Mandra Heat με 62-50. Πραγματοποιώντας ένα τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, το Pink Paper εκμεταλλεύτηκε την διαφορά που απέκτησε σε αυτή την περίοδο και κάπως έτσι έφτασε σε μία σχετικά άνετη επικράτηση. Έτσι το ρεκόρ του πλέον βρίσκεται στο 1-2, ενώ οι Mandra Heat συνεχίζουν χωρίς νίκη (0-3) την καλοκαιρινή τους προσπάθεια.

Όσον αφορά τον αγώνα, το σκορ έμεινε στα χαμηλά στο ξεκίνημα, ενώ οι Mandra Heat χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από τρία λεπτά παινχιδιού για να βρουν το πρώτο τους καλάθι με τον Μαράντο (5-2). Το Pink Paper διατήρησε το προβάδισμά του με τον Αζάρ (8-4), ενώ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 12-8.

Τις φορές που οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο δίποντο στην δεύτερη περίοδο, το Pink Paper είχε τον τρόπο να αποκτά μία μικρή απόσταση «ασφαλείας». Μάλιστα οι γηπεδούχοι με δύο σερί τρίποντα από Αζάρ και Ορφανίδη πήγαν στο +10 (27-17). Ο Λιακίδης με δική του προσπάθεια έκανε το 27-19, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με την βολή του Μώλου για το 27-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Mandra Heat αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες επιθετικά, ενώ και αμυντικά δεν έδειξαν καλή εικόνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν το παιχνίδι τους, απέκτησαν ψυχολογία και με ένα επιμέρους 15-4 πήγαν το σκορ στο 42-24. Ο Λιακίδης έγραψε το 42-26, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για το Pink Paper, καθώς ο Ορφανίδης με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το 45-26.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και με ένα σερί 0-8 έριξαν την διαφορά στους 11 (45-34). Το Pink Paper όμως δεν τους επέτρεψε σε κανένα σημείο να πλησιάσουν κάτω από τους 10 πόντους, ενώ όταν ανέβασαν ρυθμούς μπόρεσαν να απομακρυνθούν ξανά (54-39). Μώλος και Λιακίδης ήταν κυρίως εκείνοι που στα τελευταία λεπτά συνέχισαν την προσπάθεια των Mandra Heat να απειλήσουν, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ένα καλό πλεονέκτημα από την απόσταση που είχαν «χτίσει» και έτσι έφτασαν τελικά στη νίκη με 62-50.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ιλί Αζάρ που πέτυχε 15 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 14 ριμπάουντ. Από τους Mandra Heat ξεχώρισε ο Ηλίας Λιακίδης με 13 πόντους, 2 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Το Pink Paper μέτρησε 18/38 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 8/12 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Mandra Heat είχαν 14/37 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 10/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, αλλά και 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Pink Paper (Καμπόσος): Αδαμάκης 15(7ρ.), Αζάρ 15(14ρ.), Βούλγαρης, Ζηζόπουλος 1(4ρ.), Καμπόσος 10(6ρ.), Κωλέττης 4(5ρ.), Μπικοράρος, Ορφανίδης 17(3ρ.)

Mandra Heat (Μώλος): Δρίβας 3(3ρ.), Δρακόπουλος 2(1ρ.), Θωμάς 10(2ρ.), Ιατρού, Λιακίδης 13(5ρ.), Μαράντος 9(8ρ.), Μώλος 10(13ρ.), Σιώκης 3(4ρ.), Τσιάβος

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο του Pink Paper, που το έφερε ένα «βήμα» πιο κοντά στη νίκη.