17/10/2022
Mandra Heat 15 16 9 13 - 53 -
Lasson BC 17 12 20 14 - 63 -

Έκανε την "έκπληξη" η Lasson!

Επιστροφή στις νίκες για την Lasson στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε την Mandra Heat με 53-63 στο κλειστό του Σπάρτακου, αναγκάζοντάς την παράλληλα στην πρώτη της ήττα!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Lasson στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Κοντονάτσιου, 4 του Σκαρμέα και 4 του Καραμπά, βρέθηκε δύο φορές στο +6, 3-9 & 9-15, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 15-17. Ο Μπιτζιλέκης με δύο τρίποντα, ο Γιαννακής με 4 πόντους και ο Τσιλιώνης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Mandra Heat πάτησε γκάζι και με νέους 5 πόντους του Μπιτζιλέκη, άλλους τόσους του Τσιλιώνη και 4 του Δρίβα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 31-21, 4:30 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Ντίσιο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, πλησίασαν στο καλάθι, 31-29!

Με τον Κοντονάτσιο να πετάει φωτιές με 10 πόντους και τον Ντίσιο να τον ακολουθεί με 4, η "Αρκούδα" έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 36-47, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 40-49. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Τσιλιώνη να εκτελεί από την περιφέρεια και τους Γιαννακή, Καζαντζίδη και Δρίβα να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 40-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μανίκα, Κοντονάτσιο, Τσουμπαρόπουλο και Ντίσιο, έφτασε δίκαια στη μεγάλη νίκη με 53-63! Για την Mandra Heat στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δρίβας, Γιαννακής και Μπιτζιλέκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 10/36 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/6 βολές, 23/59 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος της Mandra Heat ο Γιαννακής με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/3 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Lasson ο Ντίσιος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Γιαννακής 12 (2), Γεωργίου, Δρίβας 8, Καζαντζίδης 4, Μπιτζιλέκης 14 (3), Μώλος 4, Τσιάβος, Τσιλιώνης 11 (3)

Lasson (Καραμπάς): Καραμπάς 8, Κοντονάτσιος 19 (4), Κρητικός 2, Μανίκας 6, Ντίσιος 16, Σκαρμέας 6, Τσουμπαρόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Lasson!