15/12/2019
Gunners 10 21 10 15 - 56 -
Αμόκ 12 12 16 21 - 61 -

Έκανε την μαγκιά της η Αμόκ!

Αν και είχε στην λίστα των απουσιών τον Ορφανό, αν και έχασε από νωρίς τον Fisherman, η Αμόκ συνέχισε το νικηφόρο σερί της, καθώς για την έκτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League επικράτησε των δυνατών Gunners με 56-61 στον Κολωνό, με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν από τρεις νίκες!

Με τον Ακουμιανάκη να μπαίνει ορεξάτος στο ματς με 6 πόντους και τον Ζούρο να βάζει ένα έμμεσο τρίποντο, οι Gunners προηγούνταν με 8-0 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντα των Αβαρκιώτη – Fisherman, αλλά και βοήθειες των Τρυγωνόπουλου, Ιωαννίδη και Κανταρίδη, προσπέρασαν με 10-12!

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Παναγόπουλου τα πήγε περίφημα στο επιθετικό κομμάτι και με τους Καραμπέτσο (7π), Ραυτόπουλο (5π), Ακουμιανάκη (4π) και Ζούρο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 31-24. Την Αμόκ κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Τρυγωνόπουλου και το τρίποντο του Fisheman, με τον τελευταίο να αποβάλλεται με δύο αντιαθλητικά φάουλ και να χάνει το υπόλοιπο της συνάντησης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αβαρκιώτης πήρε μπρος και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους, 5 του Ιωαννίδη και τρίποντο του Τρυγωνόπουλου, η Αμόκ πλησίασε απειλητικά στον πόντο, 41-40! Τους Κανονιέρηδες διατήρησαν σε θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο οι 6 νέοι πόντοι του Ακουμιανάκη, ο οποίος έφτασε σε εκείνο το σημείο τους 16! Σκορ τρίτης περιόδου 41-40!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο,  Αμόκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο, εκεί όπου με 5 πόντους του Αβαρκιώτη, 4 του Ιωαννίδη, 4 του Γιαννόπουλου και 4 του Τρυγωνόπουλου, έφτασε στην μάγκικη νίκη με 56-61. Δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι, ποντάροντας κυρίως στις ατομικές ενέργειες και έτσι οι 5 πόντοι του Ζούρου και τα τρίποντα των Καραμπέτσου – Ραυτόπουλου δεν ήταν αρκετά για το ροζ φύλλο!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 10/25 βολές, 17/44 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 12/20 βολές, 14/50 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gunners ο Ζούρος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 5/12 δίποντα. Μάζεψε 22 (!) ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp της Αμόκ ο Ιωαννίδης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 6/16 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Gunners (Παναγόπουλοι): Ραυτόπουλος 8 (2), Παπαγεωργίου, Πάνιας 1, Καλογιαννίδης, Ζούρος 13, Κωστακιώτης 4, Καραμπέτσος 12 (2), Μιχαλόπουλος, Ακουμιανάκης 18

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Fisherman 5 (1), Κανταρίδης 2, Γιαννόπουλος 6, Μπακόλας 1, Τρυγωνόπουλος 14 (3), Αβαρκιώτης 17 (3), Κλαπής 2, Ιωαννίδης 14

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη!