03/04/2022
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 4 17 16 16 - 53 -
Peristeri Histons 17 13 11 5 - 46 -

Έκανε την ζημιά ο Αρισταίος!

Το τρίτο του φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες στον τρίτο όμιλο της Development League ο Αρισταίος, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισε τους Peristeri Histons με 53-46, κάνοντας έτσι μεγάλη ζημιά στον αντίπαλο για τη μάχη που δίνει για την παραμονή, ενώ ο ίδιος διατηρεί κάποιες μαθηματικές ελπίδες!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Peristeri Histons, καθώς με 6 πόντους του Δερβεντζή, 4 του Μιχαλόπουλου και 4 του Πλινθίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 4-17. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Περδικάρη και Βασίλη Παούρη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 21-30, χάρη σε 6 νέους πόντους του Πλινθίδη, 4 του Δομπαρά και τρίποντο του Μιχαλόπουλου. Τον Αρισταίο κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Βασίλης Παούρης (6π), Τούντας (4π) και Περδικάρης (4π).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Νησιώτες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 7 πόντους του Βαλερά και δύο τρίποντα του Περδικάρη, πλησίασαν στο καλάθι, 37-39. Τελικά οι Περιστεριώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 37-41, με τον Πλινθίδη να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους και τον Λαμπρόπουλο να εκτελεί εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 37-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Δεμένεγα έβγαλε περισσότερο πάθος στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Βαλερά και Περδικάρη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 53-46. Καταστροφικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, με τον Μιχαλόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τον Ζακυνθινάκη 2 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 12/34 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/21 βολές, 13/39 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp του Αρισταίου ο Περδικάρης με 18 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Πλινθίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 5/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Τούντας 9, Περδικάρης 18 (3), Ψημίτης 2, Βαλεράς 15 (2), Παούρης Β. 9 (1), Gjoshi, Παούρης Σ.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Δερβεντζής 8, Δομπαράς 8, Λαμπρόπουλος 3 (1), Πλινθίδης 15, Μιχαλόπουλος 10 (2), Ζακυνθινάκης 2, Καλομοιρόπουλος

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό ξεκίνημα των Histons, όσο και το τρομερό δεύτερο ημίχρονο του Αρισταίου!