Drunk Team 19 18 16 12 - 65 -
Clowns 13 12 11 8 - 44 -

Έκανε το 2/2 η Drunk Team!

Η Drunk Team παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού εντυπωσιακό μπάσκετ κέρδισε με τους Chicago Bullηδες και έκανε το 2/2 στην Development 2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν «φουριόζες» στο παρκέ έχοντας τρομερή διάθεση κυρίως στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και από το υψηλό 19-13 που ήταν το σκορ της περιόδου για την Drunk Team, που είδε τον Μουλαρογιάννη να σημειώνει 8 πόντους. Για τους Bullηδες, από 3 πόντους είχαν οι Σουσάνης, Σαρίκας και Κιούσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο,  η Drunk Teamσυνέχισε να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και να κυριαρχεί στα ριμπάουντ. Έτσι, η ομάδα του Κανιά, έτρεξε ένα επιμέρους 18-12και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-25. Γκορόγιας και Μουλαρογιάννης σημείωσαν από 6 πόντους για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους Bullηδες στην επίθεση έπαιζε μόνος ο Σαρίκας που έβαλε 7 πόντους.

Με το ίδιο πάθος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Drunk Team που έτρεξε ένα γρήγορο 10-0 επιμέρους σε 4 λεπτά και προηγήθηκε με 22, 47-25. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού ο Σαρίκας με προσωπικό ρεσιτάλ μείωσε και πάλι στους 14, 47-33. Το δεκάλεπτο, έκλεισε στο 53-36 υπέρ της Drunk Team, που συνέχισε να έχει τον έλεγχο.

Στην τελευταία περίοδο, η Drunk Team διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμα που είχε και πήρε μία εύκολη νίκη με 65-44, κάνοντας το 2/2 στην Development 2 League. Χωρίς νίκη παρέμειναν οι Bullηδες. Μουλαρογιάννης από την μία με 4 πόντους και Κιούσης από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Μουλαρογιάννης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους Bullηδες, ξεχώρισε ο Κώστας Σαρίκας με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 28/73 εντός πεδιάς, 3/15 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Chicago Bullηδες είχαν 16/60 εντός πεδιάς, 6/23 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 1 τάπα.

Drunk Team (Κανιάς): Γκορόγιας 15, Σταυρόπουλος, Παπαβασιλείου, Μήτσικας 8, Βιτάλης Β, Μουλαρογιάννης 24, Κανιάς Τ 4, Τσούρτης 2, Βιτάλης Ν 4, Παούρης Γ 6, Κανιάς Γ 2.

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Μέλλος 2, Σαρίκας 16, Σουσάνης 3, Μαλαμάκης 2, Κιούσης 12, Μελάς 6, Χαΐτογλου 3.

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση της Drunk Team, που μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά φέτος!