12/03/2024
Reload 16 14 20 14 - 64 -
Aguanile 26 12 17 24 - 79 -

Έκανε το καθήκον της η Aguanile!

Η Aguanile, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, επικράτησε της Reload με σκορ 64-79, όμως η ήττα των ReTirees που περίμεναν δεν ήρθε και έτσι θα αγωνίζεται στην Master League του χρόνου.

Η Aguanile έψαχνε την νίκη, που σε συνδυασμό με ήττα των ReTirees, θα της εξασφάλιζε την παραμονή στην κατηγορία. Με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει πλέι οφ η Reload. Ζεστά ξεκίνησαν στην επίθεση και η δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να ακουμπάνε την μπάλα στους δύο ψηλούς τους και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σε κάθε ευκαιρία. Με σερί 10-0 η Aguanile πήρε διψήφια διαφορά (6-11), την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Aguanile, με έξι συνεχόμενους πόντους του Ρουκουνάκη, προηγήθηκε 19-32. Η Reload, μπορεί ήταν ιδιαίτερα άστοχη από τα 6.75, κατάφερε όμως να μειώσει την διαφορά με την λήξη του ημιχρόνου σε 30-38.

Στην τρίτη περίοδο η Reload μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 12-3 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 42-41. Η Aguanile όμως έδειξε πόσο πολύ ήθελε την νίκη. Αντέδρασε αμέσως, πέρασε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 50-55.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το χέρι τους έξω από την γραμμή των 6.75 την κατάλληλη στιγμή. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (62-77) και πήραν την τελικά νίκη με σκορ 64-79. Όπως αποδείχθηκε όμως δεν ήταν αρκετή για την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς οι ReTirees επικράτησαν των New World Fix και έτσι η Aguanile θα αγωνίζεται του χρόνου στην Master League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ Ρουκουνάκης με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πιέρρος Γουρνάς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Reload (Τριχιάς): Λουφόπουλος 6, Τριχιάς 8, Σαραντόπουλος 8, Θεοδωρόπουλος 12, Γουρνάς 14, Πανταζής 4, Δούρος 7.

Aguanile (Καλαφάτης): Σιαμπλής 7, Δάμης 15, Σιμιτσόπουλος 2, Sivan 23, Καλαφάτης, Συκαράς 7, Ρουκουνάκης 25, Γκέγκιος.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα για νίκη και το όμορφο μπάσκετ της Aguanile.