10/04/2022
Peristeri Histons 8 13 12 19 - 52 -
Pressof BC 20 19 15 22 - 76 -

Έκανε το καθήκον της η Pressof – Υποβιβάστηκαν οι Peristeri Histons!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η Pressof στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 18η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Peristeri Histons με 52-76 και περιμένει να δει αν θα μπει τετράδα ανάλογα με το αποτέλεσμα του αγώνα Aladalon – Lazers, ενώ οι Περιστεριώτες υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στην D2-League!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Pressof στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Τσορτού, δύο τρίποντα του Νομικού και ένα του Παπαθανασίου, προηγήθηκε με 0-15 και έκλεισε τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +12, 8-20. Ο Μιχαλόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Λαμπρόπουλος και Δερβεντζής.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 8 πόντους του Μακαρίτη και τριποντάκι του Βρεττού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 21-39. Δεν μπόρεσαν οι Peristeri Histons να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Δερβεντζή και τους 6 του Μάριου Πλινθίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι βυσσινοί κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, όταν με δύο νέα τρίποντα του Νομικού και 5 πόντους του Τσορτού, έφτασαν στο +21, 33-54. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Περιστεριώτες να πλησιάσουν τον αντίπαλο, με τους Μάριο Πλινθίδη και Μιχαλόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Λαμπρόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-54!

Με την διαφορά στους 21, 33-54, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η Pressof έφτασε εύκολα στη νίκη με 52-76, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Νομικού, Βρεττού, Μπαλάσκα, Καραντζιά και Μακαρίτη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Δερβεντζής, Μιχαλόπουλος, Μάριος Πλινθίδης και Νάσος Πλινθίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 17/54 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/15 βολές, 19/36 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Δερβεντζής με 17 πόντους, έχοντας 0/5 βολές, 7/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Pressof ο Τσορτός με 18 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 4/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Δερβεντζής 17 (1), Δομπαράς 1, Λαμπρόπουλος 5 (1), Μιχαλόπουλος 11 (2), Πλινθίδης Ν. 2, Πλινθίδης Μ. 16

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 3 (1), Μπαλάσκας 6, Τσορτός 18 (2), Νομικός 16 (4), Βρεττός 10 (2), Καραντζιάς 6, Μακαρίτης 17

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό ξεκίνημα της Pressof, απ' όπου πήρε την ψυχολογία με το μέρος της!