19/03/2023
RBD Bear 365 10 19 8 14 - 51 -
Pink Paper 11 6 13 11 - 41 -

Έκανε το πρώτο βήμα η Bear 365!

Το βράδυ της Κυριακής 19 Μαρτίου στο Basketaki Arena , στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ, η Bear 365 είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τον Ροντογιάννη να κάνει μεγάλο παιχνίδι, έφτασε στην νίκη με 51 – 41, που της δίνει πλεονέκτημα ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης.

Οι ομάδες φάνηκαν να μπαίνουν διαβασμένες στην πρώτη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τους Pink Paper να προσπερνούν στο τέλος με 10 – 11. Μποτσάκος με 4 και Καμπόσος με τρίποντο οδηγούσαν την επίθεση για τους Ροζ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Η αρκούδα ήταν εξαιρετική στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με συνεχείς αλλαγές στα μαρκαρίσματα, είχε τον Ροντογιάννη σε τρομερή κατάσταση με 11 πόντους και με τρίποντες βόμβες από Κουτζαμάνη και Σολδάτο, έστειλε την διαφορά στους 12 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Pink Paper μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Αζάρ με 5 και Μποτσάκο – Καραΐσκο με 4 πόντους αντίστοιχα, πλησίασαν ακόμα και στους 5, για να έρθουν οι Πράσινοι με τρίποντο του Σπύρου και καλάθια από Σολδάτο, Τσιρίμπαση και Αρμακόλα, να γράψουν το 37 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Pink Paper προσπάθησαν να χαμηλώσουν την διαφορά με Αζάρ(4) και Καρπούζη(3) να δίνουν κυρίως τις λύσεις, όμως η ομάδα του Μαυρομάτη χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα και με τον Ροντογιάννη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με 8 πόντους, επικράτησε με 51 - 41 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόφιλος Ροντογιάννης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιλί Αζάρ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Bear είχε 12/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Οι Pink Paper είχαν 15/29 διποντα, 5/32 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Bear365(Μαυρομάτης): Αρμακόλας 4(8ρ.), Βαγενάς 2, Κουμάσης , Κουτζαμάνης 3, Α.Κοψιδάς,Τ. Κοψιδάς, Λάζαρης, Μαυρομάτης 2, Ροντογιάννης 21(10ρ.), Σολδάτος 8, Σπύρου 6(9ρ.), Τσιρίμπασης 5.

Pink Paper(Κονταρίνης): Αζάρ 14(8ρ.), Ζηζόπουλος, Θεοδοσιάδης, Καμπόσος 3, Καραΐσκος 6, Καρπούζης 6, Κοντομίχος 2(8ρ.), Κωλέττης, Μπικοράρος, Μποτσάκος 10.

Τι μας άρεσε: Το διάβασμα που έκαναν οι νικητές στην άμυνα και κάποιες εξαιρετικές προσπάθειες από τον Ροντογιάννη.