07/02/2022
Flying Circus 6 9 16 11 - 42 -
Αλκοολικός Αστέρας 6 19 8 15 - 48 -

Έκανε το «χρέος» του ο Αλκοολικός Αστέρας!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Αλκοολικός Αστέρας κόντρα στους Flying Circus τους οποίους κέρδισαν με 48-42 στο κλειστό του Basketaki Arena.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό και καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Η περίοδος έκλεισε στο 6-6 δείγμα του πόσο κακό ήταν το ματς επιθετικά. Για τους Circus 6 πόντους έβαλε ο Αλεξάκης ενώ για τον Αλκοολικό από 2 έβαλαν οι Αντωνόπουλος, Γιάννης και Πρωτόπαππας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε. Ο Αλκοολικός Αστέρας άρχισε να βρίσκει σκορ στο ματς με τους Αντωνόπουλο και Πρωτόπαππα να βάζουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 25-15. Για τους τυπικά γηπεδούχους, άλλους 5 πόντους πρόσθεσε ο Σταύρος Αλεξάκης που έφτασε τους 11 σε αυτό το σημείο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Flying Circus μπήκαν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Με σκληρή άμυνα αλλά και σωστές επιθέσεις έτρεξαν ένα επιμέρους 16-8 και μείωσαν στους 2, 33-31 με τους Λαγκάδα, Αλεξάκη και Γκέκα να σκοράρουν. Για τον Αλκοολικό σκόραρε ο Αντωνόπουλος ο Γιάννης και ο Αργύρης.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν κορμιά. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για μία σημαντική νίκη. Σωτηρόπουλος και Αντωνόπουλος έκαναν «διαγωνισμό τριπόντων» με το παιχνίδι να έχει αλλάξει πλήρως την εικόνα του και να βλέπουμε αρκετά ωραίο μπάσκετ. Ο Αλκοολικός Αστέρας έμεινε πιο ψύχραιμος και έφτασε τελικά στο τρίτο του «ροζ φύλλο» αφού επικράτησε με 48-42.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ιωάννης Γιάννης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Γκέκας με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 2 τάπες.
Συνολικά οι Flying Circus είχαν 18/77 εντός πεδιάς, 5/34 τρίποντα και 1/2 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 18/65 εντός πεδιάς, 3/19 τρίποντα και 9/22 βολές. Πήρε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 12 λάθη και 1 τάπα.
Flying Circus (Κάκιας): Γκέκας 9, Λαγκάδας 7, Σωτηρόπουλος 9, Αλεξάκης 13, Κάκιας, Γεωργάτσος, Πιπιλής 4.
Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Αντωνόπουλος 17, Λουκόπουλος 1, Σκλάβος 2, Αργύρης 2, Γιάννης 9, Τσαμακίδης 5, Πρωτόπαππας 12.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Αλκοολικού Αστέρα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά!