24/03/2022
Campeon Εθνικός Star 20 16 20 23 - 79 -
Sikamino Bulls 17 7 12 12 - 48 -

Έκανε το χρέος του πριν το δύσκολο πρόγραμμα ο Εθνικός STAR!

Βράδυ Τρίτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων ο Εθνικός STAR (9-7) υποδέχθηκε τους Sikamino Bulls (5-10) στη ρεβάνς της νίκης των «Ταύρων» με 54-48. Αυτή τη φορά η ομάδα του Μαρίνου Σιαπάνη ήταν εμφανώς ανώτερη, έχτισε από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και επικράτησε άνετα με 79-48, φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα. Ο Εθνικός με αυτή τη νίκη διατήρησε τις λιγοστές του ελπίδες για συμμετοχή στα playoffs, ενώ ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα απέναντι σε Bulldogs, Team Niko και Beerokoillers. Δεν αποδείχθηκε γούρικη η καινούργια εμφάνιση των Sikamino που δεν έπιασαν καλή απόδοσή, αντιμετωπίζοντας παράλληλα αρκετά προβλήματα απουσιών. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν αμφότερες οι ομάδες με υψηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν και τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο Χριστόφορος Βαλμάς (8π.) άρχισε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στο low post, με τους Ζουρίδη (4π.), Τόλια (5π.) και Φλάσκο (3π.) να είναι εξίσου ουσιαστικοί για τον Εθνικό STAR. Οι Sikamino Bulls παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ, αφού σκόραραν με ικανοποιητική συνέπεια και πρωταγωνιστές τους Λαζαρίδη (8π. με 1 τρίπ.), Αγγελάκη (4π.), Πίτλιγγερ (3π.) και Σιδέρη (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 20-17.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με τον Εθνικό STAR να βελτιώνεται αισθητά στην άμυνα και να χτίζει διαφορά. Κώστας Τόλιας και Νίκος Ζουρίδης σκόραραν από 5 πόντους έκαστος, ενώ την ίδια ώρα οι Bulls σκόραραν μόλις 7 πόντους συνολικά, αντιμετωπίζοντας παράλληλα πρόβλημα με φάουλ, αφού ο Αγγελάκης είχε ήδη συμπληρώσει 4. Σκορ ημιχρόνου, 36-24.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό παρέμεινε ως είχε. Ο Εθνικός STAR διατήρησε την επιθετική του παραγωγή σε πολύ καλά επίπεδα, βρίσκοντας σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες και με τον Στέλιο Σέργη (8π.)σ να μπαίνει στην εξίσωση των διακριθέντων. Οι Βαγγέλης Παύλου και Βύρωνας Λαζαρίδης σκόραραν από 5 και 6 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο όμως να αποβάλλεται με 5 φάουλ αφήνοντας έτσι τους Bulls χωρίς λύσεις από τον πάγκο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Στέλιος Σέργης και Χριστόφορος Βαλμάς σκόραραν 6 πόντους έκαστος, ενώ από πλευράς Bulls οι Γιάννης Σιδέρης και Βύρωνας Λαζαρίδης μέτρησαν από 5 πόντους. Λήξη της αναμέτρησης και νίκη για τον Εθνικό STAR με τελικό σκορ 79-48.

Στο τέλος του αγώνα, ο Εθνικός STAR είχε 33/72 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 4/15 βολές. Μάζεψε 69 ριμπάουντ, μοίρασε 23 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Sikamino Bulls είχαν 15/51 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Τόλιας με  14 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/3 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σιδέρης με 11 πόντους, έχοντας  3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Εθνικός STAR (Σιαπάνης) : Φλάσκος 7 (10 ριμπ., 1 τρίπ.), Δεληδάκης, Τόλιας 14 (18 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Σέργης 14 (6 ριμπ.), Βαλμάς 20 (11 ριμπ., 5 ασί., 5 κλεψ.), Ζουρίδης 13 (14 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Σιαπάνης 7, Λάππας 4 (4 ριμπ.).

Sikamino Bulls (Πολίτης) : Σιδέρης 11 (1 τρίπ.), Πάχης 7 (10 ριμπ., 5 ασί., 1 τρίπ.), Πολίτης (6 ριμπ., 3 κλεψ.), Γεωργίου, Πίτλιγγερ 5 (10 ριμπ.), Αγγελάκης 6, Λαζαρίδης

Τι μας άρεσε : Κάποιες ωραίες συνεργασίες των γηπεδούχων.

Τι δεν μας άρεσε : Τα πολλά λάθη του Εθνικού STAR (24 έναντι 12 των Sikamino Bulls)