05/02/2020
Devotion 15 11 16 19 - 61 -
Ice Cream Lovers 15 16 12 13 - 56 -

Εκδίκηση για τα περσινά ημιτελικά

Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η Devotion τα έβαλε με τους περσινούς πρωταθλητές. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι παίχτες τα έδωσαν όλα και έπαιξαν με πολύ πάθος. Δυστυχώς όμως για τους Ice Cream Lovers, η Devotion με οδηγούς τον Βασιλείου και τον Ρουμελιώτη πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ 61-56!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν σε γενικές γραμμές καλά στο επιθετικό κομμάτι. Για την Devotion 3 καλάθια είχε ο Βαιλείου και 5 πόντους ο Δενδής. Με 3 τρίποντα απάντησαν οι Lovers για το 15-15.

Φωτιά πήρε ο Ντουβίνιο στην 2η περίοδο του ματς. Έχοντας 8 πόντους με 2 τρίποντα οδήγησε την ομάδα του, η οποία δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων υπέρ της. 2 καλάθια είχε ο πάντα μαχητικός Ρουμελιώτης και 1 τρίποντο ο Λιοφάγος.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Λιοφάγο να τραβάει κουπί, η Devotion έδειξε ότι είναι ικανή να πάρει την νίκη. Από 1 τρίποντο είχαν οι Αραμπατζής και Ντούβας για τους «παγωτατζήδες», που έπαιζαν κάπως νευρικά και αγχωμένα.

Με τον πίνακα να δείχνει 42-43 υπέρ των φιλοξενούμενων, όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Έχοντας αυτό στο μυαλό του ο Ντούβας προσπάθησε με 2 τρίποντα να χαρίσει την νίκη στους Ice Cream Lovers. Η αλήθεια είναι ότι θα τα είχε καταφέρει, αν η Devotion δεν είχε 5 διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν! Εν τέλει το ματς έληξε 61-56 υπέρ της Dev, που πήρε εκδίκηση για τον χαμένο περσινό ημιτελικό!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μένιος Ρουμελιώτης με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 27:26 λεπτά. Σούταρε 4/7 δίποντα (57,1%) και 1/2 βολές (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ντούβας με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 31:27 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 1/3 δίποντα (33,3%), 6/17 τρίποντα (35,3%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 18/44 δίποντα (40,9%), 6/23 τρίποντα (26,1%), 7/17 βολές (41,2%), 53 ριμπάουντ (9-44), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 9/36 δίποντα (25%), 11/37 τρίποντα (29,7%), 5/7 βολές (71,4%), 40 ριμπάουντ (5-35), 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Devotion (Πετρόπουλος): Νικολόπουλος, Πετρόπουλος 6, Μπέτσος 3, Γιαννακόπουλος 4, Παπαφιλίππου, Λιοφάγος 16, Δενδής 11 (13 ριμπ), Ρουμελιώτης 9 (11 ριμπ), Βασιλείου 12 (9 ριμπ).

Ice Cream Lovers (Αγγελής): Μιχαλόπουλος, Αθανασίου 5 (7 ριμπ), Αγγελής 10 (7 ριμπ), Στεφανάτος 7, Μαραγκός 4 (10 ριμπ), Κρίμπας, Αραμπατζής 8, Ντούβας 22.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός και η ένταση του αγώνα!