20/11/2019
Ice Cream Lovers 14 5 11 20 - 50 -
Patras Havalakers 15 18 8 15 - 56 -

Εκδίκηση για το περσινό τελικό!

Τα βλέμματα όλων στην 8η αγωνιστική του BPL, ήταν στραμμένα στην αναμέτρηση ανάμεσα σε Havalakers και Ice Cream Lovers. Ο λόγος ένας και προφανής καθώς, οι δύο ομάδες είχαν πέρσι αναμετρηθεί στον τελικό του BPL, με τους Lovers τότε να παίρνουν την νίκη και το τρόπαιο. Το ματς όμως της Τετάρτης ήταν διαφορετικό, καθώς οι Havalakers κατατρόπωσαν τους αντιπάλους τους, με σκορ 56-50 και πήραν εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν άκρως ενδιαφέρον αλλά παράλληλα ισορροπημένο. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και σε γενικές γραμμές με ευστοχία. Από 5 πόντους είχαν οι Αραμπατζής και Ντούβας για τους «παγωτατζήδες» με τον Λού να βάζει πλάτες (8 πόντοι) και να δίνει προβάδισμα ενός πόντου για την ομάδα του (14-15). Σε αυτό συνέβαλε και ο Λυκούδης με 6 πόντους!

Η ζημιά για τους reigning champs του BPL έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Havalakers με μπροστάρη τον Παπαδόπουλο με 10 δημιούργησαν μια διαφορά 14 πόντων. Βέβαια και οι ψηλοί των φιλοξενούμενων (Λυκούδης-Κυρσανίδης) έκαναν μεγάλη δουλεία με την φθορά που δημιούργησαν στο ζωγραφιστό. Για τους Lovers 1 τρίποντο ακόμα έβαλε ο Αραμπατζής.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μιχαλόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει. Με τον Αραμπατζή να δίνει το έναυσμα με ακόμα 1 τρίποντο (3ο στο παιχνίδι), οι γηπεδούχοι έκαναν ότι μπορούσαν για να μειώσουν. Θα τα είχαν καταφέρει σε μεγάλο βαθμό αν δεν τους εμπόδιζε ο Μαγγιώρος, ο οποίος έκανε μια καλή εμφάνιση μετά από καιρό. Εν τέλει ,οι Lovers αρκέστηκαν στο μειώσουν κατά 3 πόντους την διαφορά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον πίνακα να δείχνει 30-41 υπέρ των περσινών φιναλίστ. Οι Lovers παραλίγο έλλειψε να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή και να σπάσουν το αήττητο των Havalakers. Όμως οι 6 συνεχόμενοι πόντοι του Νίκου Τσαρμπόπουλου και οι 5 του Αραμπατζή δεν έφτασαν και τελικά οι Ice Cream Lovers ηττήθηκαν με σκορ 50-56. 6 πόντους είχε στα τελευταία 10 λεπτά ο Τζέλης για τους «χαβαλέδες»!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 8 πόντους, 20 ριμπάουντ (2-18), 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 36:04 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 1/4 βολές (25%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χατζούλης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ (4-9), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 27:34 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/8 δίποντα (50%), 0/3 τρίποντα (0%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 14/31 δίποντα (45,2%), 6/30 τρίποντα (20%), 4/9 βολές (44,4%), 42 ριμπάουντ (12-30), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Havalakers είχαν 12/31 δίποντα (38,7%), 8/32 τρίποντα (25%), 8/22 βολές (36,4%), 43 ριμπάουντ (9-34), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος): Μαυρογιαννάκης, Χατζούλης 9 (13 ριμπ), Μιχαλόπουλος, Βασιλείου 4, Τσαρμπόπουλος Ν. 9, Στεφανάτος, Μαραγκός 2, Αραμπατζής 16, Ντούβας 8 (12 ριμπ)

Havalakers (Ροκανάς): Τζέλης 6, Παπαδόπουλος 20, Χρυσανθόπουλος 3, Κυρσανίδης 9, Λυκούδης 8 (20 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος, Ροκανάς 3, Μαγγιώρος 7.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των Havalakers που τους έχει οδηγήσει σε αυτό το 7-0!