07/10/2019
Friends 9 11 9 8 - 37 -
Kinglooney Tunes 15 6 11 10 - 42 -

«Εκέρδισαν» τελικά οι Kinglooney’s!

Τα αγόρια με τα μαύρα μαζεύτηκαν περισσότερα από τις πρώτες δύο αγωνιστικές, διαχειρίστηκαν το ρόστερ τους όπως έπρεπε και τα τρίποντα των Ρετσινά, Νικόλαρου, Μασούρου έκαναν τη διαφορά απέναντι στους Friends, φέρνοντας την πρώτη νίκη στους Kinglooney Tunes στον 27ο όμιλο του Basketaki Cup (1-2), αφήνοντας τους «κόκκινους», (οι οποίοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν) στο 0-2.

Οι «Βασιλούνηδες» έδειξαν από νωρίς ότι ήταν αποφασισμένοι για την πρώτη τους νίκη και οι Μασούρος, Αλεξόπουλος, Νικόλαρος τους έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στα πρώτα 8 λεπτά (3-12 στο 8’, 6-15 στο 9’), ενώ τα Φιλαράκια βρήκαν στόχο τρεις φορές από την περιφέρεια, με Εσκιναζή και Σχινοπλοκάκη, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 9-15.

Ο Μασούρος συνέχισε να βρίσκει χώρους στη δεύτερη περίοδο και με 7 δικούς του πόντους κρατούσε μπροστά τους Tunes (13-21 στο 16’), για να έρθει μια αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων, που πλησίασαν στον πόντο με πρωταγωνιστή τον Οικονομίδη (20-21 στο 19’) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε σχεδόν… ισορροπημένο (έμεινε το 20-21).

Η κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι θα φέρει σε πλεονεκτική θέση τους «μαύρους», αφού οι Μασούρος, Βαχαβιώλος, Αραπογιάννης, Κούτρης τους πήγαν στο +9 για άλλη μια φορά (23-32 στο 28’), όμως ο Ντάνυ Εσκιναζής έβαλε στο ματς τους «κόκκινους», με δύο δύσκολα τρίποντα και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 29-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξαν οι Friends ότι θέλουν να κάνουν την ανατροπή και έβγαλαν πάθος, όμως τα κρίσιμα σουτ δεν έμπαιναν, παρόλο που ο Νέτσης τους κράτησε κοντά στο σκορ (34-38 στο 35’) και έτσι οι Kinglooney’s, με την ψυχραιμία του Μασούρου και τις βοήθειες από Μαυροειδάκο, Νικόλαρο έκαναν το τελικό 37-42 και πανηγύρισαν για πρώτη φορά στη σεζόν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δήμος Μασούρος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τα Φιλαράκια ξεχώρισε ο Ντάνυ Εσκιναζής με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «κόκκινοι» είχαν 5/28 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 3/15 βολές, 43 ριμπάουντ (6-37), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 λάθη, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 7/36 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/20 βολές, 45 ριμπάουντ (13-32), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα και 5 μπλοκ.

Friends (Λ. Τσαλαβούτας): Εσκιναζής 15 (5/9), Οικονομίδης 6, Νέτσης 5 (1), Μπρεδάκης 4, Κ. Τσαλαβούτας 3 (1), Σχινοπλοκάκης 3 (1), Δομ. Μπαλάσκας 1, Αλ. Μπαλάσκας, Λ. Τσαλαβούτας, Δεληγιωργίδης

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος): Μασούρος 16 (2), Νικόλαρος 8 (2), Ρετσινάς 6 (2), Κούτρης 3 (1), Αλεξόπουλος 3, Μαυροειδάκος 2, Αραπογιάννης 2, Βαχαβιώλος 2, Χ. Μανουσίδης, Ν. Μανουσίδης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι «Βασιλούνηδες» στο τέλος του παιχνιδιού, εκεί που οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά έχασαν τα κρίσιμα σουτ τους.