23/07/2020
Retro Pacers 16 14 6 7 - 43 -
Peristeri Histons 18 13 18 12 - 72 -

Εκκωφαντικοί οι Peristeri Histons!

Το απογευματάκι της Τετάρτης 22 Ιουλίου στο κλειστό γήπεδο του Μενιδίου, οι Peristeri Histons κάνοντας ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο εξασφάλισαν την άνοδο στην D1 επικρατώντας με το ευρύ 43 – 72 των λαβωμένων από απουσίες Retro Pacers.

Σπουδαίος ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα. Για τους γηπεδούχους Λιγνός και Κωστής ήταν οι οδηγοί με 6 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους Καλαϊτζάκης με 8 και Γιοβάνης με 6 έδιναν ισχνό προβάδισμα στην ομάδα τους (16-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pacers μπήκαν καλύτερα και πέρασαν μπροστά με 5 πόντους του Βέλλη και δίποντα από Κωστή, Λιγνό, αλλά οι Περιστεριώτες αντέδρασαν άμεσα και με Μάνο, Δερβεντζή και Καλαϊτζάκη έφεραν το ματς στα ίσια (25 – 25). Οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με Κρύθιμο και Αναγνωστόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Histons που με 4 πόντους του Γιοβάνη και δίποντο του Μιχαλόπουλου διαμόρφωσαν το 30 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Histons πάτησαν το γκάζι. Με την πιεστική τους άμυνα δέχτηκαν μόνο 6 πόντους από Κρύθιμο , Βέλλη και Αναγνωστόπουλο, ενώ στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζάκη(9) και βοήθειες από Γιοβάνη(4) Μιχαλόπουλο και Μ.Πλινθίδη ξέφυγαν με 36-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο από τους Peristeri Histons! Με τον Δερβεντζή(8) να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και τους Καλαϊτζάκη(7),Γιοβάνη και Αφούς Πλινθίδη να βοηθούν πέτυχαν 23 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη για τους αποκαμωμένους Πέισερς 5 πόντοι του Γεωργαρά και δίποντο του Λιγνού ήταν η συγκομιδή.Το τελικό 43-72 δεν αφήνει περιθώρια ανατροπής.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κώστας Καλαϊτζάκης με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λιγνός με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Pacers είχαν 16 – 41 δίποντα, 1– 20 τρίποντα, 8– 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Histons είχαν 28 – 57 δίποντα, 4 – 23 τρίποντα, 4 – 12 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος ): Βέλλης 9 (11ρ.), Κωστής 8, Αναγνωστόπουλος 4 (8ρ.), Γεωργάρας 7 (8ρ.), Κρίθυμος 4, Λιγνός 11 (9ρ.).

Peristéri Histons (Καλαϊτζάκης): Ηλιόπουλος, Καλαϊτζάκης 27 (13ρ.), Μάνος 2,Μ.Πλινθίδης 6, Α.Πλινθίδης 2(6ρ.), Δερβεντζής 13 (5ασ.), Μιχαλόπουλος 6, Γιοβάνης 16 (15ρ.), Ντούκας(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Histons στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Η κατάρρευση των Retro…