26/02/2024
Thessaloniki Avispas 18 14 18 15 - 65 -
Polichni 5 goat 13 24 17 23 - 77 -

Έκλεισαν με νίκη την κανονική διάρκεια οι Polichni 5 Goat!

Ο αγώνας ξεκίνησε με υψηλή ένταση και απόδοση από την πλευρά των Thessaloniki Avispas. Οι Διαμαντής και Μουταφίδης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, καταφέρνοντας να κερδίσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 18-13. Η άμυνα τους ήταν ασταμάτητη, ενώ στην επίθεση ήταν αποτελεσματικοί και αποφασιστικοί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Polichni 5 Goat να αντιδρούν δυναμικά. Οι Κάγκας, Καλλιώρας και Νταβίδι Αντιόλι ηγήθηκαν της ομάδας τους, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 32-37. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση, αλλά οι αντίπαλοί τους διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο πίεση από τους Thessaloniki Avispas. Οι Διαμαντής και Μουταφίδης συνέχισαν να πρωταγωνιστούν, καθοδηγώντας την ομάδα τους προς τη ανατροπή. Παρά τις προσπάθειες των Thessaloniki Avispas, οι Polichni 5 Goat κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να τερματίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 50-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία και ανατροπές. Οι Polichni 5 Goat αντέδρασαν δυναμικά, με τους Κάγκα, Καλλιώρα και Νταβίδι Αντιόλι να οδηγούν την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή επικράτηση. Με ένα τελικό σκορ 65-77 υπέρ των Polichni 5 Goat, η ομάδα αυτή ανέδειξε την αντοχή και την ανταγωνιστικότητά της, κερδίζοντας μια συναρπαστική μάχη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Αλέξη Κάγκα ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 21 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Thessaloniki Avispas είναι ο Ιωάννης Διαμαντής ο οποίος έκανε Double Double με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 24(3), Ιακωβίδης 6, Κώστας 1, Μαυρίδης, Μουταφίδης 28(6), Τζιτζάλης 6

Polichni 5 Goat: Θεοδοσιάδης 8, Καλλιώρας 20(4), Κάγκας 21, Κυριακίδης, Μπουτκόβαλης 6, ΝταβίδιΑλντ. 14(4), ΝταβίδιΑντ. 8