12/03/2024
Airdomers 12 21 13 28 - 74 -
Sicarios BC 24 33 19 27 - 103 -

Έκλεισαν με νίκη την κανονική περίοδο οι Sicarios BC!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Sicarios. Οι Μούμογλου, Γκαβέζος και Παπαθανασίου είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να έχουν το προβάδισμα με 12-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sicarios συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι Airdomers φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Μαυρίδη και Κισκινίδη δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Sicarios να έχουν διαφορά 24 πόντων, 33-57.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios BC συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Μούμογλου, Γκαβέζο και Παπαθανασίου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Airdomers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μαυρίδη και του Αρσένη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 46-76.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Airdomers δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Sicarios BC έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 74-103.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Μούμογλου ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 30 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Airdomers ξεχώρισε ο Μιχαήλ Μαυρίδης οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Airdomers: Αρσένης 13(3), Κισκινίδης 8, Μαυρίδης 21(3), Μηντζαρίδης 12, Ναχμιάς, Τρακοσάρης 11(3), Χρυσοχού 9(3)

Sicarios BC: Γκαβέζος 24(6), Μαρκίδης 8, Μητσάκης 14(4), Μούμογλου 30(3), Παπαθανασίου 18(2), Παπασταθόπουλος 9, Φόρογλου