10/05/2022
Terroristas 6 10 2 10 - 28 -
Gran Camaria 10 10 10 9 - 39 -

Έκλεισαν με χαμόγελα τα Gran Camaria!

Το απόγευμα του Σαββάτου 7 Μαΐου στο Basketaki Arena, τα Gran Camaria έκλεισαν με χαμόγελα την regular season, καθώς επικράτησαν σχετικά άνετα με 28 – 39 απέναντι στους Terroristas.

Σε χαμηλό σκορ έμειναν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα Καμάρια να είναι ελαφρώς καλύτερα και να προηγούνται 6 – 10. Ο Κουντούρης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 4 πόντους με τον Χρυσίνα να ακολουθεί με 3 για τους προπορευόμενους, ενώ για τους γηπεδούχους από ένα καλάθι έβαλαν Τσιαούσης, Μαυρίδης και Κουτούβαλης .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Camaria μπήκαν πολύ δυνατά και με πολυφωνία στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν, ξέφυγαν 7-20. Στην συνέχεια οι Terroristas βρήκαν λύσεις από τα 6,75 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Μπουγά(2) και Μαυρίδη, μείωσαν 16 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Terroristas κατάφεραν να βάλουν μόνο ένα καλάθι με τον Βατικιώτη ,με αποτέλεσμα τα Καμάρια ξανά με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, να ανοίξουν την διαφορά στο + 12(18-30).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων(10-9), χωρίς να αλλάξει κάτι στην έκβαση του αγώνα. Μαυρίδης με 5 πόντους, Τσιαούσης, Στράτης και Βατικιώτης πάλευαν να μειώσουν για τους γηπεδούχους, ενώ την νίκη για τα Camaria υπέγραψαν Αθανασίου με 4, Τσακανίκας με 3 και Βακαλόπουλος με δίποντο από κοντά.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Αθανασίου με 7 πόντους , 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Βατικιώτης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.