20/06/2023
Σκακιστές 18 6 18 16 - 58 -
Kasonic Beers 17 19 10 10 - 56 -

Έκλεισαν θέση στους «16» οι Σκακιστές!

Αποστολή εξετελέσθη για τους Σκακιστές οι οποίοι πήραν δεύτερη νίκη κόντρα στους Kasonic Beers με 58-56 και έκαναν το 2-0 που τους έδωσε την πρόκριση για τους «16» των Playoff της Summer Development League. Έκει πλέον θα βρουν τον νικητή του ζευγαριού Βουνά-Friends. Οι Σκακιστές παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και τελικά ήταν αυτοί που πήραν την πολύτιμη νίκη, κόντρα στους πάρα πολύ μαχητικούς Kasonic Beers, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι το φινάλε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά, αλλά τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα καθώς ο Γιώργος Ζυγούρης με δύο δικά του τρίποντα έγραψε το 10-14. Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από Σταυρόπουλο και Γκουρβέλο, οι οποίοι έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 16-14. Τελικά οι Σκακιστές έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα, μιας και το σκορ έδειχνε 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kasonic Beers μπήκαν ξανά στην θέση του «οδηγού», με τον Προσηλιακό να είναι ιδιαίτερα δραστήριος και να διαμορφώνει το 20-28. Ο Ασημακόπουλος αποτελούσε επίσης απειλή για τους Σκακιστές και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε σε διψήφιο (22-33). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 24-36.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με στόχο να πλησιάσουν όσο περισσότερο μπορούσαν και με ένα επιμέρους 9-2 έφτασαν στο 33-38. Ο Αθανασίου στην συνέχεια έδωσε πολύτιμες λύσεις, ενώ ο Σταυρόπουλος εξακολουθούσε να είναι ουσιαστικός επιθετικά και έτσι οι Σκακιστές πήγαν το ματς στο τρίποντο (42-45). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε κοντά της δύο ομάδες με το σκορ να δείχνει 42-46.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Ασημακόπουλος κρατούσε μπροστά την ομάδα του, αλλά αυτό άλλαξε στη συνέχεια. Ο Αθανασίου βρήκε καλάθια ψυχολογίας και ώθησης, για να έρθει ο Γκουρβέλος και με τρίποντη «βόμβα» να ολοκληρώσει το προσπέρασμα (55-52). Οι Kasonic Beers βλέποντας τους αντιπάλους τους να έχουν επιστρέψει για τα καλά προσπάθησαν να πάρουν ξανά τα «ηνία», αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους, έβγαλαν άμυνες και στο φινάλε ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση με 58-56.

Betsson  MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 15 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 19 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι. Από τους Kasonic Beers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος με 21 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Οι Σκακιστές είχαν 12/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/21 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Kasonic Beers μέτρησαν 13/38 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 12/21 βολές, 41 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 9 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Σκακιστές (Μπουργαζάς-Αντωνάκης): Αθανασίου 12(10ρ.), Αντωνάκης, Βυθούλκας 2(2ρ.), Γαϊτάνης, Γκουρβέλος 25(9ρ.), Μεγαγιάννης 4, Μπουργαζάς, Σταυρόπουλος 15(19ρ.), Χατζάκης

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 21(4ρ.), Ζυγούρης Γ. 9(13ρ.), Ζυγούρης Ε., Ζυγούρης Μ., Κόκκαλης 3(6ρ.), Λύκος 4(4ρ.), Προσηλιακός 7(7ρ.), Χατζημιχαήλ 12(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Σκακιστών στο δεύτερο ημίχρονο.