10/04/2024
Maccabi Tel Axyn 21 19 19 22 - 81 -
Sicarios BC 31 19 25 21 - 96 -

Έκλεισαν θέση στα ημιτελικά οι Sicarios BC!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Sicarios. Οι Μητσάκης, Μαρκίδης και Σπυρόπουλος είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να έχουν το προβάδισμα με 21-31.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση στο γήπεδο αυξανόταν. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν μια εξαιρετική επίδοση, με τους παίκτες των Maccabi Tel Axyn και των Sicarios να ανταλλάσσουν καλάθια. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία στο σκορ καθώς το σκορ περιόδου ήταν 19-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Sicarios BC συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι. Με την επίθεσή τους να λειτουργεί αποτελεσματικά και με πλουραλισμό κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά. Οι Τσώνης και Κουφός προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην επιστροφή, αλλά η αποστολή αυτή φάνηκε δύσκολη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να διατηρούν ένα σαφές προβάδισμα, με σκορ 59-75.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά οι Sicarios ήταν ανίκητοι. Με τη σταθερή επίθεση, κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών τους, οι Maccabi Tel Axyn δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να κερδίζουν τον αγώνα με 81-96.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Αθανάσιος Σπυρόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 32 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Maccabi Tel Axyn είναι ο Βασίλειος Τσώνης ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης 7, Δερμεντζίδης 20(5), Καλουπτσόγλου 4, Καρακασίδης 2, Κελέκης 4, Κουφός 24(5), Στυλιανίδης 6, Τσώνης 14(2)

Sicarios BC: Γκαβέζος 13(2), Μαρκίδης 11, Μητσάκης 5(1), Μούμογλου 12(1), Πανταζής 4, Παπαθανασίου 10, Πασχαλίδης 9(2), Σπυρόπουλος 32(7)