08/03/2023
RBD ProfiterAll-Stars 8 19 19 14 - 60 -
RBD Ball Boys 5 13 18 19 - 55 -

Έκλεισαν την σεζόν με χαμόγελα οι Profiter All Stars!

Το βράδυ της Δευτέρας 8 Μαρτίου στο Basketaki Arena, σε ένα όμορφο και αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Profiter All Stars επικράτησαν δύσκολα με 60 – 55 απέναντι στους Βall Βoys και έκλεισαν την σεζόν με νικηφόρο αποτέλεσμα.

Οι ομάδες δεν μπήκαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετά άστοχες με τους ProfiterAll ελαφρώς καλύτερους να προηγούνται με 8 – 5. Ο Πούγιας ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους για τους γηπεδούχους , με Γκίνη και Κόττα να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους που σκόραραν μετά από οκτώ αγωνιστικά λεπτά, ο Αποστολόπουλος έσπασε το ρόδι με τρίποντο και ένα καλάθι πέτυχε ο Τσιούνης.

Άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πιο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι και τους γηπεδούχους να χτίζουν διάφορα εννιά πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Γκίνης και Κόττας με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν τους Κίτρινους κυρίως μέσα στην ρακέτα, με Πούγια και Περρίκο να βάζουν από ένα τρίποντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Βall Βoys κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ, με τον Τσιούνη να είναι το πρώτο βιολί με 4 πόντους και τον Αποστολόπουλο να βάζει ακόμα ένα τρίποντο.

Πολύ όμορφο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς και εναλλάξ, με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά ασφαλείας 10 πόντων. Οι Ball Boys πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και μείωσαν ακόμα και στους τρεις, με κορυφαίο τον Τσάγκα με 9 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον Κόττα μέσα στο ζωγραφιστό με 6 πόντους, τον Πούγια να ακολουθεί με 5 και τον Αργυρό να προσφέρει 4 πόντους, έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Οι Ball Boys ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο εξάλεπτο της τέταρτης περιόδου και παρά τους 5 πόντους που δέχτηκαν από τον Περίκο , έβρισκαν πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με το δίδυμο Τσάγκα και Πέτρου να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα βάζοντας από 7 πόντους έκαστος, προσπέρασαν 52 – 55. Οι Profiter All δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη, έσφιξαν ξανά την άμυνα τους χωρίς να δεχτούν ούτε πόντο και με νέους 4 πόντους του Περίκου και καλάθια από Πούγια και Γκίνη, έφτασαν στην νίκη με 60 – 55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Γκίνης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τσάγκας με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι ProfiterAll είχαν 21 / 51 δίποντα, 4 / 8 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη. Οι Ball Boys είχαν 15 / 54 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 7 / 20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

ProfiterAll Stars(Γκίνης): Αργυρός 4, Γκίνης 16(11ρ.), Δέπος , Κόττας 14(9ρ.), Περίκος 12, Πούγιας 14(13ρ.).

Ball Boys(Πέτρου):Αποστολόπουλος 12(8ρ.),Λέγγας 7, Πέτρου 9(7ρ.), Τσάγκας 20 16, Τσιούνης 8(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ένα ανοιχτό ματς χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες.