18/01/2023
Gerakas Hawks - - - - - 20 -
Circle BC - - - - - - -1

Έκλεισε εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο η Circle!

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα, έκανε το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena η Circle, καθώς με εμφατικό τρόπο και εντυπωσιακή εμφάνιση, έφτασε στο δίποντο απέναντι στους Gerakas Hawks με το ευρύ 40 – 75.

Οι Γέρακας Hawks ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με οδηγό στην επίθεση τον Γραβάνη με 4,προηγήθηκαν με 7-2, αλλά στη συνέχεια η Circle ισορρόπησε το ματς και με πολυφωνία στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, έφερε το ματς στα ίσια(11-11).

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψε η Circle το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με πολύ γρήγορο μπάσκετ και επιμέρους σκορ 5 – 22, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 16 – 33. Ο Μουρελάτος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 10 πόντους, με τον Τουμπανάκη να είναι εξαιρετικός με 7 και τον Ζαφειρόπουλο να κλείνει την τριάδα φωτιά με 5 πόντους, για το + 17 της ομάδας τους. Οι Hawks έβαλαν το πρώτο καλάθι της περιόδου με τον Γιαννακάκη και μετά εξαφανίστηκαν από το γήπεδο!

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με το γήπεδο να κατηφορίζει και την Circle να στέλνει την διαφορά στο +38. Ζαφειρόπουλος και Μανσόλας πήραν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους έκαστος, χωρίς να αντιμετωπίζουν καμιά δυσκολία στο παιχνίδι τους, ενώ για τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, διασώθηκε μόνο ο Πικάσης που πέτυχε και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Οι Hawks έβγαλαν αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκλεισαν τιμητικά το παιχνίδι κερδίζοντας το επιμέρους σκορ, αλλά ήταν ήδη αργά! Ο Σκλαβούνος με 9 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με Βουλουμάνο και Πικάση να ακολουθούν με 3 έκαστος. Στην αντίπερα όχθη , ο Ζαφειρόπουλος συνέχιζε το βιολί του βγαίνοντας και πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα με 8 πόντους ακόμα στο παλμαρέ του, με τον Τουμπανάκη να προσθέτει 4, για το τελικό 40-75!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Ζαφειρόπουλος με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σανδάλης με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Hawks είχαν 15 / 58 δίποντα, 1 / 17 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. H Circle είχε 28 / 54 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Σανδάλης 6, Γιαννακάκης 4, Βουλουμάνος 5(10ρ.), Γραβάνης 7(10ρ.), Δασκαλάκης,Πικάσης 9(7ρ.), Σκλαβούνος 9.

Circle (Ζαφειρόπουλος): Ζαφειρόπουλος 25(7ρ.), Ζυγούρης 2, Μανσόλας 15(9ρ.), Μουρελάτος 16(14ρ-8 ασιστ), Μπακόπουλος 6(12ρ.), Παπαχρήστου(7ρ.), Τουμπανάκης 11.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι σε ανοιχτό γήπεδο των νικητών.