05/05/2022
N.A. 99ers 10 12 16 8 - 46 -
Kolosos Dunk n' Donuts 17 14 18 7 - 56 -

Έκλεισε με νίκη το πρωτάθλημα ο Kolosos!

Με νίκη έκλεισε το πρωτάθλημα της Development 2 o Kolosos, αφού επικράτησε με 56-46 των 99ers στα Άνω Λιόσια.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Kolosos μπήκε αποφασισμένα στο παρκέ και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ προηγήθηκε με 17-10 με τους Δημόπουλο, Ζαμπούρα και Χουλιαρά να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τους 99ers, 7 έβαλε ο Δημήτρης Δημάδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Κolosos ήταν καλύτερος και πιο ουσιαστικός στην επίθεση. Έτσι, η ομάδα του Ζαμπούρα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-22 παίρνοντας μία καλή διαφορά. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 5 σημείωσε ο Σταύρος Καζάκος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο επιθετικό μπάσκετ. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 18-16 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ της ομάδας του Ζαμπούρα, που προηγήθηκε στο 30′ με 49-38. Δημάδης από την μία με 5 πόντους και Πετρόπουλος από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κolosos με ψυχραιμία κράτησε το προβάδισμα που είχε και κατάφερε να επικρατήσει με 56-46 κλείνοντας την χρονιά με νίκη κόντρα στους 99ers, που ετοιμάζονται για τα μπαράζ ανόδου στην Development League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Πετρόπουλος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δημάδης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι N.A 99ers είχαν 15/56 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 14/25 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 23/67 εντός πεδιάς, 2/20 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα.

N.A 99ers (Δημάδης): Καζάκος 9, Καθάριος 8, Λουκαΐδης 4, Καλοτεράκης 6, Δημάδης 15, Βασιλάκης, Κουρεμένος 4.

Kolosos Dunk n Donuts (Ζαμπούρας): Πετρόπουλος 16, Δημόπουλος 13, Ζαμπούρας 7, Παλλαντζάς 4, Τσαμπαρλής 5, Χουλιαράς 11, Δεμέστιχας.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που έκανε ο Kolosos!