03/10/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 12 14 14 18 - 58 -
Komic Mastoras BC 8 13 14 16 - 51 -

Έκλεισε την αυλαία του κυπέλλου με νίκη ο Αρισταίος!

Ο νέος και ανανεωμένος Αρισταίος αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου με γλυκιά επίγευση, νικώντας με 58-51 του Komic Mastoras, σε ένα ματς που αντιμετωπίστηκε και από τις δύο ομάδες ως μία πολύ καλή προπόνηση εν όψει Evolution.

Οι νησιώτες μπήκαν καλύτερα στην αρχή του παιχνιδιού και με σκόρερ τον Τούντα με πέντε και τον Περδικάρη με τρεις πόντους βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 12-6, 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Komic δυσκολεύτηκε, αλλά βρήκε λύσεις με τον Νικόλα (4π.) και τον Κώστα Μαρμαρά (2π.), αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-8 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Komic με πέντε πόντους του Λίγγρη και έξι του Κοντογιάννη μείωσε τη διαφορά, αλλά η ομάδα της Κέας έβγαλε αντίδραση. Με ένα τριποντάκι του Δεμέναγα και με πέντε πόντους του Δημητρόπουλου, το σύνολο του coach Δεμέναγα παρέμεινε μπροστά με 5. Σκορ ημιχρόνου 26-21!

Ζεστές μπήκαν και οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παούρη (3π.)και τον Φιλιππόπουλο (7π.) από τη μία, τον Νικόλα (5π.) και τον Λίγγρη (6π.) από την άλλη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν επέβαλλε το ρυθμό της στο απόλυτο, και με ένα τρίποντο του Κοντογιάννη και δύο βολές του Λιγγρη για τον Komic, το σκορ στο φωτεινό πίνακα στο τέλος του δεκαλέπτου έγραφε 40-35.

Ο Δημητράτος μπήκε αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δέκα δικούς του πόντους οδήγησε τον Αρισταίο σε ασφαλή μονοπάτια. Από την άλλη, Λίγγρης και Τράσσης (5π.) βρήκαν στόχο για το Κomic, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Ο Αρισταίος, έχοντας κάβα το καλό του πρώτο δεκάλεπτο που τον έβαλε στη θέση του οδηγού στο σκορ, πήρε τη νίκη με 58-51!

Betsson MVP για τους Τζιώτες αναδείχτηκε ο Αριστείδης Δημητράτος, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δεμέναγας 3, Δρόσος 5, Δημητράτος 16 (8ρ.), Παούρης 5(12ρ.), Περδικάρης 6 (2ρ.), Τούντας 7 (8ριμπ.), Φιλιππόπουλος 16 (7ρ.), Ψημίτης

Komic Mastoras (Στάμος): Γουρδούμπας 4, Κοντογιάννης 13, Κυριαζόπουλος, Λίγγρης 16 (9ρ.), Μαρμαράς Χ., Μαρμαράς Κ. 2, Νικόλας 12(10ρ.), Σερεβέτας, Τράσσης 3

Τι μας άρεσε: Οι νέες προσθήκες των νικητών!