21/12/2023
Αμφιδέξιοι 14 19 11 20 - 64 -
Alpinists BC 13 6 20 17 - 56 -

Έκλεισε όπως έπρεπε η χρονιά για τους Αμφιδέξιους!

Με νίκη αποχαιρετούν το 2023 οι Αμφιδέξιοι που το βράδυ της Πέμπτης 21 Δεκεμβρίου επικράτησαν 64-56 επί των Alpinists στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Master League. Οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις στα καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού και έφτασαν έτσι στην 3η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και στην 7η συνολικά (7-3). Οι Alpinists σε 4ο σερί ματς τις τελευταίες αγωνιστικές δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και έπεσαν στο 2-8 πλέον.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Μουτεβελής έκανε δυναμικό ξεκίνημα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-10. Ο Γεωργόπουλος έκανε το… ξέσπασμά του στο σημείο εκείνο και σε συνεργασία με τον Γκατζιώρα έβαλαν μπροστά τους Αμφιδέξιους με 14-10, λίγο πριν ο Μαγκανιάρης μειώσει σε 14-13, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Τζαβέλλας και Γεωργούσης βρήκαν καλάθια στο δεύτερο δεκάλεπτο τα οποία επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάνε για πρώτη φορά στο +10(27-17). Επιθετικά οι Alpinists δεν τα πήγαν καλά στην δεύτερη περιόδο, καθώς κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 6 πόντους. Κάπως έτσι οι Αμφιδέξιοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 33-19.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η διαφορά των 14 πόντων παρέμεινε (36-22), αλλά η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Ο Μαγκανιάρης έκανε τρομερά πράγματα πίσω από τα 6,75 ενώ και ο Βακρινός έβαλε το «λιθαράκι» του και κάπως έτσι οι Alpinists πλησίασαν στο 40-39. Παρόλο που είχαν το μομέντουμ δεν προσπέρασαν, καθώς οι Γκατζιώρας-Τζαβέλλας κράτησαν μπροστά την ομάδα τους με 44-39.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα, πρώτα στο 44-43 και έπειτα στο 47-46, όμως και πάλι δεν μπόρεσαν να βρουν το καλάθι που θα τους έδινε τα «ηνία». Οι Αμφιδέξιοι βρήκαν τρόπο να κρατήσουν το προβάδισμά τους και ξέφυγαν ξανά στο +10(58-48) σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλά το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το φινάλε και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 64-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πολυχρόνης Γεωργόπουλος με 24 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ. Από τους Alpinists ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νεαμονιτός με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 20/42 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 3/8 βολές, 53 ριμπάουντ, όπως και 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Alpinists μέτρησαν 11/45 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 4/10 βολές, 37 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Γεωργόπουλος 24(11ρ.), Γκατζιώρας 17(11ρ.), Παπαδόπουλος 4(10ρ.), Σαχάς 2(3ρ.), Στουρνάρας 9(1ρ.), Τζαβέλλας 8(17ρ.)

Alpinists (Μαγκανιάρης): Βακρινός 4(3ρ.), Γούλας 4(2ρ.), Καββαδίας, Λιοφάγος 4(8ρ.), Μαγκανιάρης 23(3ρ.), Μουτεβελής 9(10ρ.), Νεαμονιτός 9(4ρ.), Παπαντωνίου 1(11ρ.), Ποντίκας 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Alpinists στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και το πως «καθάρισαν» τη νίκη οι Αμφιδέξιοι στο τέλος.