05/12/2019
G-vana 14 18 17 14 - 63 -
Basket Maniacs 17 7 17 18 - 59 -

Έκλεισε στόματα ο Τεντόμας!

Την δεύτερη νίκη της στον τρίτο όμιλο της Development League πήρε χθες το βράδυ η G-Vana, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησε δύσκολα των Basket Maniacs με 63-59, με τον Νίκο Τεντόμα να δίνει απαντήσεις για τις μέτριες εμφανίσεις του τον τελευταίο καιρό, με αποδέκτη τον speaker!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Basket Maniacs να παίρνουν αέρα 6 πόντων, 1-7, την G-Vana να απαντάει με 9-0 σερί, προσπερνώντας με 10-7, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 14-17, χάρη σε 5 πόντους του Negrin, τρίποντο του Κωστόπουλου και 3 πόντους του Καλαμιώτη. Τους κίτρινους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Λιάνας (6π), Καλαϊτζόγλου (3π) και  Λέκκος (3π).

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, με το συγκρότημα του Τριανταφύλλου να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και με τους Τεντόμα – Γεωργακόπουλο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους έκαστος και τον Καλαϊτζόγλου να ευστοχεί από την περιφέρεια, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 32-24. Ο Negrin ήταν αυτός που κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τζαμαϊκανοί είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στον πόντο 35-34, ωστόσο με ηγέτη τον Καλαϊτζόγλου με 9 πόντους και 4 του Γεωργακόπουλου, διατήρησε το +8, 49-41. Το δίδυμο Negrin – Καλαμιώτη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για την ομάδα του Στασινόπουλου, με τον πρώτο να πετυχαίνει ακόμη 9 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 6. Σκορ τρίτης περιόδου 49-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με τους Καλαϊτζόγλου (5π), Γεωργακόπουλο (4π) και Τεντόμα (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασε δίκαια στη νίκη με63-59. Για τους “Μανιακούς” πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Negrin (6π), Καλαμιώτης (5π), Κωστόπουλος (4π) και Δημητριάδης (3π), χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/36 βολές, 16/46 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/23 βολές, 10/33 δίποντα και 8/44 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp την G-Vana ο Τεντόμας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Negrin με 27 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 3/10 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 6 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

G-Vana (Τριανταφύλλου): Χαλτούπης 4, Γεωργακόπουλος 15 (2), Τεντόμας 10 (2), Λέκκος 5, Καλαϊτζόγλου 20 (1), Ψωμιάδης 2, Λιάνας 7, Γρηγορόπουλος

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Πισκουλιάν, Κωστόπουλος 7 (2), Καλαμιώτης 14, Δημητριάδης 3 (1), Στενάκης 2, Negrin 27 (5), Γαλληρόπουλος 4, Νούκας 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο της G-Vana, σημείο που της έδωσε ψυχολογία για την συνέχεια του ντέρμπι!