03/12/2021
Komodo Dragons 8 17 15 10 - 50 -
Panzerakia 14 13 7 14 - 48 -

Έκλεψαν τη νίκη με Κλεφτόγιαννη οι DPG Warriors!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι DPG Warriors μετά από μια αναμέτρηση ντέρμπι νίκησαν τα Panzerakia με ένα καλάθι διαφορά , 50-48 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αναστάσιο Κλεφτόγιαννη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, βοήθησε στα ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν  τον έλεγχο , αφού προηγήθηκαν ,   4—7 και 5-10, ενώ με ένα επιμέρους 3-4 έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με έξι πόντους διαφορά , 8-14 . Από την πλευρά των νικητών οι Γιώργος Δ. Βεργόπουλος , Βασίλης Δαμόπουλος και Γιώργος Κ. Βεργόπουλος είχαν από 2 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Παπαδόπουλος είχε 4 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο  θεατές όσον αφορά τη πρωτοπορία στο σκορ , καθώς οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου αύξησαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους , 14-22 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα 11-5 να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο μείον δύο , 25-27 . Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο εξαιρετικός Αναστάσιος Κλεφτόγιαννης με 11 πόντους , ενώ από τα Panzerakia ο Δημήτρης Πόντικας είχε 4  .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν  μεγάλα καλάθια έξω από τη γραμμή των 6.75 με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την τιμή  των οκτώ πόντων , 38-30 , ενώ μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης βρέθηκαν να προηγούνται με έξι ,40-34.

Το τέλος του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού ο Βεργόπουλος και η παρέα του παρέμειναν σε θέση οδηγού , 46-38 , με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 4-10 και να μειώνουν σε δύο, 48-50 , δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος , ενώ είχαν τη ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στη παράταση , καθώς ο Λευτέρης Πάγκαλος αστόχησε στην εκπνοή σε σουτ δύο πόντων με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους DPG να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 με 50-48 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Κλεφτόγιαννης  με 17 πόντους , 3 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Τζώρτζης Πάλλας είχε 15 πόντους , 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Οι DPG Warriors  είχαν 8/29 δίποντα , 9/22 τρίποντα , 7/12 βολές , 26 ριμπάουντ , 11 ασίστ ,  10 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 9 λάθη , ενώ τα Panzerakia είχαν 15/43 δίποντα , 3/15 τρίποντα , 9/19 βολές , 44 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 3 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη .

DPG Warriors(Γιώργος Δ .Βεργόπουλος):  Γιώργος Δ. Βεργόπουλος 3 , Γιώργος Κ. Βεργόπουλος 6  , Παπαγεωργίου 4 , Δαμόπουλος 14 , Κλεφτόγιαννης 17 , Λαζαρίκος , Ρόκιζας , Βαζαίος 2.

Panzerakia(Χριστόπουλος) : Σύλιας , Πάλλας 15, Λευτέρης Πάγκαλος 4 , Πόντικας 6 , Δημήτρης Πάγκαλος 4 , Φανουργιάκης 11 , Παπαδόπουλος 8 , Χαραλαμπάκης  .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικά δεύτερο δεκάλεπτο του Mvp της αναμέτρησης , Αναστάσιου Κλεφτόγιαννη !