26/06/2021
Old School 5 9 14 18 - 46 -
Gourmedistas 12 7 12 10 - 41 -

Έκλεψαν τη νίκη στο φινάλε οι Old School!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για τη πρεμιέρα της  Summer  Basketaki League  οι  Old School  ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των  Gourmedistas με 41-46 .

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ καθ’ όλη τη διάρκεια του με δυνατές άμυνες , σκληρές μονομαχίες  και ατέλειωτο σασπένς , καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι  γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ,6-5,  με τους Gourmedistas να απαντούν και με ένα επιμέρους 8-0 να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 5-12 . Στο συγκεκριμένο διάστημα ο Νίκος Μπάρλας είχε 4 πόντους ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Ηλιάδης και Χατζηαργύρης πέτυχαν από 2 πόντους αντίστοιχα .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα παρακολουθούσαμε όσοι βρισκόμασταν στο κλειστό των Μελισσίων , καθώς οι Old School με ένα εντυπωσιακό σερί 11-2 έφεραν τον αγώνα στα ίσα με σκορ 14-14 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με ένα επιμέρους 5-0 να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι ,14-19.Ο Γιάννης Μαυράκης τελείωσε το δεκάλεπτο με 4 πόντους ενώ ακριβώς τους ίδιους πέτυχε από την πλευρά των γηπεδούχων ο Βασίλης Κλουμαρτόπουλος .

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τους Gourmedistas να έχουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου , αλλά σε καμία περίπτωση να μη μπορούν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας  με το τέλος να τους βρίσκει μπροστά με μόλις τρεις πόντους , 28-31. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Μπάρλας και Κουφόπουλος  με 6 πόντους ο καθένας  ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Κλουμαρτόπουλος και Χατζηαργύρης είχαν από 4 .

Στη τελευταία περίοδο αυτό που παρακολουθήσαμε θύμιζε εν πολλοίς έναν αγώνα πυγμαχίας με εκατέρωθεν χτυπήματα . Οι Old School έφεραν το παιχνίδι στα ίσα δύο φορές , 36-36 και 38-38, ενώ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, 40-39 ,  στα μέσα της περιόδου και με ένα σερί 6-2 να κλέψουν τη νίκη από τους Gourmedistas με 46-41.

Hall of brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Προβατάς με 8 πόντους ,8 ριμπάουντ ,  1 ασιστ  και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Κουφόπουλος είχε 7 πόντους , 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι νικητές είχαν συνολικά 17/42 δίποντα  3/19 τρίποντα , 3/8 βολές , 38 ριμπάουντ ,8 ασίστ , 11 κλεψίματα  και 18 λάθη . Οι φιλοξενούμενοι είχαν  17/41 δίποντα ,  0/4 τρίποντα ,  7/16 βολές , 28 ριμπάουντ ,  7 ασίστ , 10 κλεψίματα και 20 λάθη .

Old School (Καρακίτσος): Ντόρτντας  ,Σταύρου 7 , Προβατάς 8 , Καρακίτσος 5 , Ηλιάδης 2 ,Χατζηαργύρης 8 , Σαραντόπουλος 7 , Πλουμαρτόπουλος 9 , Φιλιππόπουλος .

Gourmedistas (Σαίτης) : Κουφόπουλος 10 ,  , Καλοχριστανάκης 12  , Τουμπανάκης 1 , Σαίτης 8 , Μαυράκης 6 , Μπάρλας 13 .

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που μας παρουσίασαν  οι δυο ομάδες όσον αφορά την ένταση και το σασπένς που είχε  καθ’ όλη τη διάρκεια του .