05/11/2019
Falcons 13 14 10 13 - 50 -
Φα.Πα. 13 5 13 21 - 52 -

Έκλεψε την νίκη και συνεχίζει το αήττητο η ΦΑ.ΠΑ!

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του BPL, οι Touvlakers υποδέχτηκαν την ΦΑ.ΠΑ. Tο παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ήρεμο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σχετικά κοντά στο σκορ. Σε ρόλο οδηγού στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν οι γηπεδούχοι, αλλά η ΦΑ.ΠΑ με έναν πολύ καλό Γεράνιο στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να αρπάξει και να κλέψει ουσιαστικά τη νίκη, με σκορ 50-52!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Ιωάννου ξεκίνησε πάρα πολύ ζεστά, σε ένα performance που θύμισε τον παίκτη της περσινής σεζόν. Έβαλε 3 τρίποντα και συνολικά 11 από τους 13 πόντους των Touvlakers στο δεκάλεπτο. Για την ΦΑ.ΠΑ δύο τρίποντα είχε ο Θεοδοσιάδης ενώ 5 πόντους ο Χύτας για το τελικό 13-13.

Ιδιαίτερα καλή ήταν η δεύτερη περίοδος για την ομάδα του Θεοδωρακοπούλου (απουσίαζε). Με τον Δημητριάδη να τραβάει κουπί με 9 πόντους και με τον Ιωάννου να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο, οι Touvlakers δημιούργησαν μία διαφορά της τάξεως των 9 πόντων. Ανήμπορη να αντιδράσει ήταν η ΦΑ.ΠΑ, η οποία έμεινε πίσω στο σκορ.

Οι δύο ομάδες πέρασαν στο παρκέ και το τρίτο δεκάλεπτο με τον πίνακα να δείχνει 27-18. Ο Ιωάννου όντας εξαιρετικός συνέχισε να «βομβαρδίζει» πίσω από τα 6.75 , δημιουργώντας συνεχώς πρόβλημα για την ομάδα του Στασινόπουλου. Μόνο ο Θεοδοσιάδης απέδιδε επιθετικά (2 τρίποντα), με τους υπόλοιπους να έχουν χάσει το ρυθμό και το μυαλό τους. Παρόλα αυτά, η ΦΑ.ΠΑ κατάφερε να μειώσει κατά 3 πόντους την όχι και τόσο μεγάλη διαφορά ( πλέον στους 6).

Στην τέταρτη περίοδο έγινε η ολική ανατροπή για την ΦΑ.ΠΑ. Με οδηγό τον ηγέτη της ομάδας Γεράνιο, που είχε 14 πόντους, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν μία πανάξια νίκη διευρύνοντας έτσι το αήττητο. 9 πόντους είχε ο Δημήτρης στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του με σκορ 50-52!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Λιούγκας με 5 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 3 ασσίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 25 λεπτά. Σούταρε 1/1 δίποντα (100%) και 3/4 βολές (75%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ (1-8), 2 ασσίστ, 3 κλεψίματα και λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 0/4 δίποντα (0%), 6/10 τρίποντα (60%) και 4/5 βολές (80%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 10/40 δίποντα (25%), 8/23 τρίποντα (34,8%), 6/8 βολές (75%), 43 ριμπάουντ (12-31), 6 ασσίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 20 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 7/26 δίποντα (26,9%), 8/33 τρίποντα (24,2%), 14/23 βολές (60,9%), 35 ριμπάουντ (11-24), 14 ασσίστ, 12 κλεψίματα, 2 τάπες και 15 λάθη.

Touvlakers (Ιωάννου): Φίλιας 2 (10 ριμπ), Δημητριάδης 20 (8 ριμπ), Ιωάννου 20 (9 ριμπ), Πούλος 2, Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας 2 (9 ριμπ).

ΦΑ.ΠΑ.(Στασινόπουλος): Σπανός 4, Θεοδοσιάδης 16, Λιούγκας 5, Μπαλτάς 2, Μαυρογιάννης 5, Γεράνιος 13, Πετρόπουλος, Λιοπέτας, Βασιλειάδης, Γκοτσόπουλος, Χύτας 7.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή απόδοση του Ιωάννου και του Δημητριάδη από πλευράς Touvlakers!