06/11/2022
Κλειώ 13 8 13 6 8 48 -
Winston Wizards 10 10 8 12 2 42 -

Εκλεψε την παρά(σ)ταση η Κλειώ!

Η Κλειώ υποδέχθηκε τους Winston Wizards για την εβδόμη αγωνιστική της Development 2 League και έφυγε νικήτρια με σκορ 48-42 στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι Winston Wizards ξεκίνησαν με καλύτερο ρυθμό τον αγώνα. Η Κλειώ ανέβασε την απόδοσή της στην διάρκεια του δεκαλέπτου, ήταν καλύτερη στα σημεία και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 13-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου ορεξάτες στο παρκέ. Η Κλειώ με τον Καλαλή να είναι μπορστάρης στην επίθεση έφτασε μέχρι και το +5  στα μισά. Οι Winston Wizard με τον Καζά και Νταή να ανεβάζουν το ρυθμό τους, πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 21-20.

Στην τρίτη περίοδο η Κλειώ μπήκε πιο συγκεντρωμένη και έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα.  Χτίζοντας διαφορά και επιβάλλοντας τον ρυθμό της έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 με σκορ  34-28 .

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν απολύτως αμφίρροπο. Οι Winston Wizards ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από την Κλειώ. Ένα λεπτό πριν το τέλος  οι "Ροζ" βρέθηκαν στο +3. Δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Καπετάνος εμφανίστηκε ως από μηχανής θεός, ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία και οι δύο  ομάδες πήγαν στην παράταση με το σκορ στο 40-40 .

Στην παράταση η Κλειώ ήταν ανώτερη και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφυγε τελικά με την νίκη με σκορ 48-42.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καστανιώτης  με 11 πόντους ,  22 ριμπάουντ, και  1 κλέψιμο . Πολυτιμότερος των Winston Wizards ήταν ο Πασχάλης Νταής με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Η Κλειώ είχε 11/20  βολές , 17/61  δίποντα , 1/6  τρίποντα , 50 ριμπάουντ, 7 ασίστ και  8  κλεψίματα . Οι Winston Wizards είχαν 8/21  βολές , 11/37 δίποντα , 4/37 τρίποντα , 49 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 12 κλεψίματα.

Κλειώ (Αμπατζής): Θεωδορόπουλος 4, Καλαλής 11 , Καστανίωτης 12 , Πασχάλης 4 , Σφήκας 7 (1) , Τσάκαλος 2 , Τσιώλος 8 .

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 8 , Καζάς 9 (1) , Καπετάνος 7 , Νταής 15 (3) ,Τοσουνίδης 3 , Φράγκος .

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία που έβγαλε η Κλειώ στην παράταση!