05/04/2023
Αμφιδέξιοι 17 17 13 18 - 65 -
Space Hellas 17 14 17 19 - 67 -

"Έκλεψε" τη νίκη και προκρίθηκε!

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο, η Space Hellas με ολύμπια ψυχραιμία κατάφερε να "κλέψει" το ματς από τους Αμφιδέξιους στο Basketaki Arena, να κάνει το 2-0 στην σειρά και να προκριθεί στα προημιτελικά της Master League.

Με περισσότερος ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, οι Αμφιδέξιοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τρίποντα του Ρίζου και δίποντα των Τζαβέλλα και Γεωργόπουλου πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με την σειρά τους, με τους Ντουμάνη, Μαμαλάκη και Βεργόγιαννη και έκαναν το σκορ 17-17 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Εκμεταλλευόμενοι τα μακρινά σουτ των Ρίζου και Στουρνάρα και την κυριαρχία των Κούδα και Τζαβέλλα στο ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν ένα πλάνο στο παιχνίδι τους, σημειώνοντας και πάλι 17 πόντους. Οι παίχτες της Space Hellas είδαν τους Μπαζώρα και Ελευθερίου να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως η κάκιστη αμυντική τους λειτουργία τους είχε βάλει σε... περιπέτειες. Σκορ ημιχρόνου, 34-31.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Οι Αμφιδέξιοι αν και αουτσάιντερ συνέχισαν να είναι σκληρό καρύδι για τον αντίπαλο και να διατηρούν στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου το υπέρ τους προβάδισμα. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξε ο Γκατζιώρας που ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 8 πόντους. Οι "άσπροι" ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας, εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μπαμπάκο και Ντουμάνη έκαναν την ανατροπή και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 47-48 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή και η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο. Στουρνάρας και Γεωργόπουλος από τη μία μεριά και Ντουμάνης και Μαμαλάκης από την άλλη, ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, με το σκορ να είναι 62-61, 2' πριν το τέλος. Οι Αμφιδέξιοι που κρατούσαν το προβάδισμα στα χέρια τους, έχαναν τη μία βολή μετά την άλλη και εν τέλει το πλήρωσαν. Στην τελευταία τους επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ελεύθερο τον Μπαζώρα στην γωνία και αυτός με απόλυτη ψυχραιμία "εκτέλεσε" τους Αμφιδέξιους, χαρίζοντας τη νίκη - πρόκριση στην ομάδα του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ντουμάνης με double double και 20 πόντους (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/8 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/31 δίποντα, 9/34 τρίποντα και 8/16 βολές. Μαζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/63 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 5 (1), Γκατζιώρας 10 (2), Κλάδης 2, Κούδας 14, Ρίζος 18 (3), Στουρνάρας 9 (3), Τζαβέλλας 7

Space Hellas (Καπόπουλος): Βεργόγιαννης 8, Ελευθερίου 5, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 4, Μαμαλάκης 18 (1), Μπαζώρας 6 (2), Μπαμπάκος 6, Ντουμάνης 20

Τι μας άρεσε: Η τρομερή - συγκινητική προσπάθεια των γηπεδούχων και η ανατροπή των νικητών στα τελευταία λεπτά.