15/11/2019
New York Fix 6 15 14 5 - 40 -
Reload 14 19 14 8 - 55 -

Έκλεψε την παράσταση ο Λιλής!

Οι Reload έκαναν το 3/3 στον δεύτερο όμιλο της Master League, μετά την σχετικά εύκολη νίκη με 40-55 επί των New York Fix και συγκατοικούν στην κορυφή μαζί με τον Uncle Drew, ωστόσο αν  θυμόμαστε κάτι σε έναν μήνα από σήμερα, θα είναι η εκπληκτική ασίστ του Νίκου Λιλή στα τελευταία λεπτά, με τον Σούλτη να ευστοχεί μέσα από το ζωγραφιστό.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ορέστη (5π), Γιώργο Κοσμίδη (3π), Πανταζή, Μπουφούνο και Λιλή, Οι Reload προηγήθηκαν με 6-14 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Κουτούζος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Καραμανώλη να έχει 1/2 βολές.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Περιβολάρη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 17-33, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 21-33, χάρη σε 7 πόντους του Παυλόπουλου, δύο τρίποντες βόμβες του Καλαϊτζάκη και 4 πόντους του Φραντζέσκου Κοσμίδη. Τους New York Fix προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ οι Παύλου, Σεΐζης και Κουτούζος με 4 πόντους ο καθένας, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Καλπακίδης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι New York Fix κατάφεραν να πλησιάσουν απειλητικά στους 4, 33-37, με τον Αθανασόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σεΐζη να τον ακολουθεί με ένα έμμεσο τρίποντο. Ωστόσο, ο Πανταζής πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο και με 6 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκι του Λιλή, έδωσαν εκ νέου αέρα 12 πόντων στους Πειραιώτες, 35-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ… αστοχίας, με τους Reload, όμως, να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 40-55, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των αδερφών Κοσμίδη, Σούλτη και Σπανού μέσα από την ρακέτα. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Πλατανίτης με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 15/44 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας 1/7 βολές, 18/37 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Σεΐζης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, ¾ δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Mvp των Reload ο Πανταζής με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 4/4 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

New York Fix (Χαμπεσής): Σεΐζης 8, Καραμανώλης 3, Αθανασόπουλος 5, Πλατανίτης 4, Κουτούζος 9 (1), Καλπακίδης 5 (1), Παύλου 4, Παναγόπουλος, Κολέτσος 2

Reload (Περιβολάρης): Λαγκαδινός 3, Κοσμίδης Γ. 5 (1), Καλαϊτζάκης 6 (2), Παυλόπουλος 7 (1), Λιλής 5 (1), Σούλτης 2, Πανταζής 8, Σπανός 2, Κοσμίδης Φ. 8, Ορέστης 5 (1), Μπουφούνος 4

Τι μας άρεσε: Η μαγική ασίστ του Νίκου Λιλή στο φινάλε της συνάντησης!

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη του αγώνα, αφού έφτασαν τα 43 στο σύνολο, όπως και το φτωχό τελευταίο δεκάλεπτο!