19/09/2019
Friends 4 10 12 10 - 36 -
Office Ηρακλείου 12 14 18 10 - 54 -

Έκλεψε τις εντυπώσεις ο Office Ηρακλείου!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Seven 2, οι Friends υποδέχτηκαν τους Office Ηρακλείου πραγματοποιώντας αμφότεροι το ντεμπούτο τους στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου. Oι φιλοξενούμενοι βγάζοντας ενέργεια και τρέχοντας το παιχνίδι με κορυφαίους τους Τζήκα(13π.) και Καλογεράκη (9π.) κατάφεραν να αποσπάσουν με σχετική ευκολία την πρώτη τους νίκη κόντρα στο συγκρότημα των Σχινοπλοκάκη (9π.) και Εσκινάζη (8π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 36-54 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ οι Οffice Ηρακλείου σημειώνοντας έξι σερί πόντους με τους Τζήκα, Λαμπρόπουλο Γιάννη και Φούκη στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Το σερί διέκοψε η εύστοχη βολή του Τσαλαβούτα, αλλά οι Office που είχαν ανάψει μηχανές έγραψαν ακόμη έξι πόντους στα επόμενα πέντε λεπτά. Μπρεδάκης(2π.) με δικό του καλάθι και Πουλόπουλος με μία βολή, μίλησαν για τους γηπεδούχους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 4-12.

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό της δεύτερης περιόδου οι Friends κρατήσαν την διαφορά στο -8, αλλά τέσσερις πόντοι από τον Λαμπρόπουλο Γιάννη και Καλογεράκη έκαναν το 7-18 στο έκτο περίπου λεπτό. Τέσσερα λεπτά πρίν το ημίχρονο Τσαλαβούτας και Μπρεδάκης με δικές τους προσπάθειες κατάφεραν να μειώσουν στους επτά για τους γηπεδούχους, αλλά οι Office που δεν δυσκολεύτηκαν να βρούν επιθετικές λύσεις με οκτώ ακόμη πόντους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 14-26.

Τα πρώτα τρία λεπτά βρήκαν τους Friends χωρίς σκορ, και οι φιλοξενούμενοι που το εκμεταλλεύτηκαν, έγραψαν γρήγορα εννέα σερί πόντους με τους Παπαδόπουλο(4π.), Γεωργόπουλο(2π.), Τζήκα(3π.) για το 14-35. Τσαλαβούτας και Πουλόπουλος προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους στο πέμπτο περίπου λεπτό, αλλά ο Καλογεράκης που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ για τους φιλοξενούμενους με πετυχημένους αιφνιδιασμούς κράτησε την διαφορά στο +18. Σκορ τρίτης περιόδου 26-44.

Ισοδύναμες εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Τσαλαβούτας, Πεδότης, Εσκινάζης και Σχινοπλοκάκης έδωσαν επιθετικές λύσεις για τους Friends γράφοντας δέκα ακόμη πόντους, χωρίς όμως να αναχαιτίσουν τους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων. Για τους Office Ηρακλείου Μαστρογιάννης, Λαμπρόπουλος Δημήτρης, Υφαντής και Καλογεράκης συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι και ολοκλήρωσαν μία εξαιρετική εμφάνιση με το τελικό σκόρ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται σε 36-54.

Στο τέλος του αγώνα οι Friends είχαν 8/29 δίποντα (27,5%), 6/34 τρίποντα (17,6%) και 2/6 βολές (33,3%). Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, πραγματοποίησαν 6 κλεψίματα ενώ έκαναν 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Office Ηρακλείου είχαν 17/42 δίποντα (40,4%), 4/15 τρίποντα (26,7%) και 12/19 βολές (63,2%). Αντίστοιχα πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 18 λάθη και 1  μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Κασσιανός Τζήκας με 13 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα (75%) και 1/3 τρίποντα (33,3%) ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 28:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους Friends ξεχώρισε ο Μιχαήλ Σχινοπλοκάκης με 9 πόντους έχοντας 0/1 δίποντα (0,0 %) και 3/8 τρίποντα(37,5%) ενώ παράλληλα έγραψε 4 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Friends (Τσαλαβούτας): Πεδότης 3(1), Μπρεδάκης 6, Εσκινάζης 6, Νέτσης, Πουλόπουλος 5, Σχινοπλοκάκης 9(3), Τσαλαβούτας 7

Οffice Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος Γ.): Γεωργόπουλος 3(1), Καλογεράκης 9, Φούκης 6(2), Λαμπρόπουλος Δημήτρης 2, Μαστρογιάννης 9, Τζήκας 13, Λαμπρόπουλος Γιάννης 6(1), Μπιτσίκος, Παπαδόπουλος 6, Υφαντής

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού και το καλό γύρισμα της μπάλας από τους παίκτες του Office Ηρακλείου.