16/03/2024
Drunk Kings 15 14 26 12 - 67 -
Ερυθρός Σταυρός 13 17 20 18 - 68 -

Το "έκλεψε" ο Ερυθρός Σταυρός!

Αγκαλιά με τη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της Development League είναι πλέον ο Ερυθρός Σταυρός, καθώς για την 25η αγωνιστική έκλεψε τη νίκη μέσα από τα χέρια των Drunk Kings και επικράτησε με 67-68!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Drunk Kings, καθώς με 6 πόντους του Σαπουντζή, 4 του Μαρούδα και τρίποντο του Τσαλαφούτα, προηγήθηκαν με 15-9. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Παπαδόπουλου και 5 του Κουτουζή, μείωσαν στο καλάθι, 15-13.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Κουτουζή, 5 του Αλέξανδρου Φαλάγγα και 4 του Θάνου Φαλάγγα, ο Ερυθρός Σταυρός πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-30. Ο Κάζης με 6 πόντους πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ 4 πρόσθεσε ο Μαρούδας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές, με τους "Βασιλιάδες" να προσπερνούν με 55-50, έπειτα από 8 πόντους Κάζη, 7 του Αλεβίζου και δύο τρίποντα του Σαπουντζή. Μόνος του πάλευε για τον Ερυθρό Σταυρό στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τάσος Κουτουζής, πετυχαίνοντας τους 16 από τους 20 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 55-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Drunk Kings έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 5 νέους πόντους του Κάζη, 4 του Μαρούδα και 3 βολές του Σιαμέτη, προηγούνταν με 67-61, 3:00 για τη λήξη. Ωστόσο, ο Ερυθρός Σταυρός πάτησε γκάζι στο φινάλε και με μεγάλα σουτ των Θάνου Φαλάγγα, Αλέξανδρου Φαλάγγα και Κουτουζή, γύρισε το ματς και κερδισε με 67-68!

Πολυτιμότερος των Drunk Kings ο Σαπουντζής με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τον Ερυθρό Σταυρό ο Κουτουζής με 31 πόντους (double-double), έχοντας 1/7 βολές, 9/18 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Drunk Kings (Αλεβίζος): Κάζης 18, Αλεβίζος 9, Μαρούδας 15, Σαπουντζής 12 (2), Σιαμέτης 8 (1), Τσαλαφούτας 5 (1)

Ερυθρός Σταυρός (Ασημομύτης): Κολοβός 2, Ασημομύτης, Κουτουζής 31 (4), Πάντζαλης, Παπαδόπουλος 7, Φαλάγγας Α. 9 (1), Φαλάγγας Θ. 19 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!