13/02/2024
Respect 26 16 16 19 - 77 -
Polichni 5 goat 8 14 21 21 - 64 -

Έκλεισαν θέση στην οκτάδα οι Respect!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Respect. Οι Χαριτόπουλος, Αξάς και Μυλωνάς είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Respect να έχουν το προβάδισμα με 26-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Respect συνέχισαν να κυριαρχούν, ενώ οι Polichni 5 goat φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Νταβίδι Αλντορέλ και Χατζηνικολάου δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Respect να έχουν διαφορά 20 πόντων, 42-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε μια ελαφρά αντίσταση από τους παίχτες των Polichni 5 goat, οι οποίοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Οι Νταβίδι Αλντορέλ και Χατζηνικολάου επέδειξαν το ταλέντο τους, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Respect διατήρησαν τον έλεγχο, με τους Χαριτόπουλο και Μυλωνά να συνεχίζουν να προηγούνται. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 58-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Respect ήθελαν να ελέγξουν και να ρίξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Polichni 5 goat κατάφεραν πάλι να βγάλουν κάποιους αιφνιδιασμούς μετά από άστοχα σουτ των αντιπάλων τους, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ολική επιστροφή στο σκορ, κάτι που κυνήγησαν μέχρι τέλους.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε o Δημήτριος Χαριτόπουλος ο οποίος πέτυχε Triple Double με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους Polichni 5 goat ξεχώρισε ο Νικόλαος Χατζηνικολάου οποίος πέτυχε και αυτός Double Double έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Respect: Αξάς 12, Αμοιρίδης 6, Ανδρεάδης, Κυριαζίδης 14(1), Μυλωνάς 14, Ξένος, Πολύζος 8(2), Χαριτόπουλος 18(2), Χατζάκης 5(1)

Polichni 5 goat: Θεοδοσιάδης, Καλλιώρας 7, Κάγκας 6(1), Κυριακίδης, Μπουτκόβαλης 10(1), ΝταβίδιΑντ. 8, ΝταβίδιΑλντ. 16(2), Χατζηνικολάου 17(3)